Кръвопролитните боеве в Либия продължават. В последните седмици те все по-често се концентрират върху завземане на контрол над стратегически рафинерии, петролни бази, находища и пристанища, съобщава арабската редакция на Би Би Си.
През последните дни бунтовници и проправителствени сили се борят за контрола над стратегически важната петролна база в покрайнините на столицата Триполи. Боевете предизвикаха пожар в съоръжението. Това застрашава доставките с гориво за града, защото в петролната база се съхраняват 6,6 млн. литра гориво. Тя се намира на пътя, водещ до летището в Триполи, където сблъсъци се провеждат в продължение на повече от две седмици.
Говорителят на компания "Брега", която стопаниства съоръжението - Саид Мохамед Харири, предупреди, че ако разпространението на огъня продължи към близки резервоари може да доведе до катастрофа в район от пет км. в диаметър. Властите смятат, че пожарът може да доведе до екологична катастрофа.
Той призова либийското правителство за незабавно прекратяване на огъня в региона, за да се даде възможност на противопожарните екипи да си свърши работата.
От своя страна централната власт поиска международна помощ в гасенето на огъня. Властите разпоредиха евакуация в радиус на 5 км. от петролния терминал, но това е трудно осъществимо заради водените в района непрекъснати сражения.
Сблъсъците доведоха до смъртта на около 100 души и ранявайки повече от 400 досега.
Продължават ожесточените сражения и в ключовия източен град Бенгази. Най-малко 38 души са загинали в боевете между лоялните на правителството части и ислямистките милиции.
В неделя Франция и Германия се присъединиха към САЩ и Великобритания, които посъветваха своите съграждани да напуснат незабавно Либия. Това става след като ООН и Турция обявиха, че те изтеглят своите сътрудници от Либия заради ескалацията на насилието в региона. Либийски правителствени източници открито признаха, че страната може да изпадне в колапс, ако боевете за летището на Триполи продължат.
Експерти по сигурността признават, че неспособността на властта да разоръжи милициите, които активно участваха в свалянето от власт на полковник Муамар Кадафи през 2011 г., стои в основата на днешната несигурност в страната.