Решението на Гърция да не плати вноската си по Международния валутен фонд (МВФ) стана първия прецедент за развита икономика за XXI в.. Анализатори заговориха за изоставянето на еврото от Атина и връщане към драхмата.
Сегашната ситуация в Атина не е прецедент в света.
На 15 август 1971 г. президентът Ричард Никсън едностранно затвори така наречения „американски златен прозорец“ и наложи замразяване на цените и заплатите за период от 90 дни с 10-процентно увеличение на митата на вноса. За първи път в своята история САЩ имаха напълно фалшива валутна хартиена система. Това беше първият банкрут на САЩ за XX век.
В началото на 80-те години на миналия ХХ в. дългът на Мексико нараства до $90 млрд. Падането на цените на петрола водят до девалвация на националната валута и годишна хиперинфлация от 3700%. През 1982 г. страната обявява фалит. Властите в страната започват реформа на икономиката и приватизация.
През 1983 г. Титова Югославия обявява фалит заради дълг от $20 млрд. Това поставя началото на процеса на разпада на федерацията прераснало в кървави войни през 90-те години на ХХ в.
Руската финансова криза удари Русия през м. август 1998 г. Причините за нейното зараждане се крият в рецесията, обхванала целия свят през 1998 г., която започва с Азиатската финансова криза от м. юли 1997 г. Суровини на нефт, природен газ, метали и дървен материал формират повече от 80% от износа на Русия, като по този начин правят страната чувствителна на световните колебания в цените.
През 2001 г., Аржентина отказа да плаща по държавни облигации за $100 млрд. Това доведе страната до фалит и тежка икономическа криза.