Турският президент Реджеп Тайип Ердоган вече ще може лично да назначава ректорите на всички университети в страната, без да трябва да се съобразява с предпочитанията на академичните среди. Новите изключителни правомощия на държавния глава станаха възможни благодарение на нов указ, подписан в събота, съобщава вестник "Хюриет".
Документът слага край на практиката, въведена през 1992 г., според която кандидат ректорите се избират от академичните съвети на университетите, преди да бъдат представени на президента, който може или да одобри предложението или да избере друг за поста.
Сега обаче, висшите учебни заведения в Турция губят този фундаментален принцип на университетска автономия. Новите ректори ще се избират от Ердоган на база на предложенията, изпратени му от Съвета за висше образование (YOK).
Според новия регламент, президентът ще избира измежду трима кандидати, определени от YOK. Въпреки това, ако никое от предложенията не бъде одобрено и YOK не представи нов кандидат в рамките на един месец, то Ердоган директно ще може да назначи определен лично от него човек.
Освен това ректорите в държавните университети ще могат да заемат длъжността за не повече от два мандата.
В новия указ се съобщава още, че властите са уволнили още 10 000 държавни служители в сферата на образованието, науката и здравеопазването заради предполагаеми връзки с намиращия се в САЩ проповедник Фетхуллах Гюлен, смятан за инициатор и организатор на провалилия се опит за държавен преврат от 15 юли.
Според постановлението още 15 турски медии са били затворени.