Европейският парламент одобри търговското споразумение между ЕС и Канада след седем години на преговори, съобщиха световните агенции.
Близо 700 души протестираха пред сградата на парламента в Страсбург, посочвайки, че сделката ще удари по стандартите на храните и стоките.
Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA) ще премахне 99% от митата между страните от Европейския съюз и Канада.
Споразумението бе прието в европарламента с 408 гласа „за“, 254 „против“ и 33 въздържали се.
Сделката между европейската общност и канадците ще започне да се прилага през месец април, преди да бъде ратифицирана от страните-членки на ЕС.
CETA ще премахне митата върху най-търгуваните стоки и услуги. Предвижда се и взаимно признаване сертификатите на широка гама от продукти.
Групите на националистите и евроскептиците, водени от французите на Марин льо Пен и на британците на Найджъл Фарадж, заявиха, че сделката е пагубна за европейците. Крайната левица също категорично отхвърли договора, защото бил в услуга на многонационалните корпорации.
Институциите на Европейския съюз и повечето правителства вярват, че споразумението ще донесе милиарди в полза на икономиките, но все още има противници на договора.
Всички страни-членки на ЕС трябва да подпишат и ратифицират споразумението, за да може то да влезе в сила.
„Ние, европейците, искаме да изпратим ясен сигнал: не искаме да издигаме стени, а да строим мостове“, заяви Манфред Вебер, лидер на Европейската народна партия.