Ако изборите за новия германски парламент бяха днес, резултатите щяха да изглеждат така: Ангела Меркел щеше отново да стане канцлер, а трета политическа сила щеше да бъде популистката "Алтернатива за Германия".
Предизборната борба в Германия навлезе в горещата си фаза: тази неделя ще се проведе очакваният с напрежение телевизионен дуел между канцлерката Ангела Меркел и съперника ѝ Мартин Шулц. Институтът за проучване на общественото мнение "Forsa" съобщава, че всеки втори германски гражданин възнамерява да гледа "кръстосването на шпаги", което ще бъде излъчено на живо от четирите най-големи телевизионни канала в Германия. Много германски медии оценяват телевизионния дуел като последен шанс за социалдемократа Мартин Шулц да повлияе на избирателите в своя полза.
Според социологическия институт "Infratest-Dimap" обаче, този шанс е минимален. Институтът е провел представителна телефонна анкета с 1000 германски избиратели. Почти две трети от участниците в допитването още отсега виждат Ангела Меркел като победител в телевизионния дуел. Тя води в допитванията дори и сред поддръжниците на Социалдемократическата партия. Много от привържениците на другите партии - Зелените, Алтернатива за Германия и лявата партия - също отдават предпочитанията си на федералната канцлерка.
И Меркел губи точки
Резултатите от допитването показват, че ако гражданите можеха да избират директно своя канцлер, всеки втори германец би гласувал за Ангела Меркел. За Мартин Шулц би гласувал едва всеки четвърти избирател. Три четвърти от поддръжниците на социалдемократическата партия биха гласували за Мартин Шулц. Левите избиратели също дават предпочитанията си за кандидата на социалдемократите. В момента и двамата кандидати обаче бележат спад. Ангела Меркел е загубила 8% и по този начин е в значително по-лоша позиция в сравнение с най-добрия си резултат от 57% от месец юли.
И с кого трябва да управлява Ангела Меркел, ако бъде избрана отново за канцлерка? Социологическият институт "Infratest-Dimap" отчита значително разместване на пластовете в това отношение. Много избиратели искат т.нар. черно-жълта коалиция между ХДС/ХСС и Свободните демократи. Още по-желана е голямата коалиция между ХДС/ХСС и ГСДП. Само 27% от избирателите пък предпочитат коалиция между християндемократите, зелените и Свободните демократи. Също толкова процента от имащите право на глас отдават предпочитанията си на коалиция между социалдемократите, Лявата партия и зелените. За тази цел обаче социалдемократите на Мартин Шулц трябва да спечелят изборите, което изглежда малко вероятно.
На 3-то място: "Алтернатива за Германия"?
А за коя партия биха дали гласа си избирателите, ако изборите се провеждаха тази неделя? ХДС/ХСС щяха да бъдат първи, ГСДП - втори. Впрочем, анкетите показват, че в това отношение ХДС/ХСС и Свободните демократи са загубили по 1%, а това не е достатъчно за съставяне на коалиция между тях. Забележителното е, че със своите 11 процента "Алтернатива за Германия" би била третата по сила партия в Бундестага. Ако се стигне до повторение на голямата коалиция, десните популисти биха били най-силната опозиционна фракция в парламента.