Хуманитарните операции в щата Ракхайн в Мианмар са преустановени или са сериозно затруднени. В резултат над 170 000 души са в бедстващо положение, тъй като не могат да получат продукти от първа необходимост. 15 000 е броят на лицата, които се нуждаят от медицинска помощ, но такава не може да им бъде указана. Информацията беше предоставена от официалния представител на генералния секретар на ООН Стефан Дюжарик.
Над 310 000 души са избягали от Ракхайн в Бангладеш от 25 август до 11 септември и „не са налице никакви признаци, че темпът им ще се забави”. Още 3500 мюсюлмани от малцинството рохинги са на границата с Бангладеш.
От Управлението на ООН за координация на хуманитарните въпроси разглеждат вариант за настаняване на бежанците в Бангладеш. Те вече са подготвили план за оказване помощ на нуждаещите се. За реализирането му са необходими 77 млн. USD.
Ситуацията в щата Ракхайн се изостри на 25 август, когато стотици бойци от движението „Араканска армия на солидарността на рохингите” извърши нападение над 30 пункта на полицията. Броят на жертвите от сблъсъците е над 400 души. Повечето убити са рохинги.
По данни на ООН днес рохингите са сред най-преследваните малцинства в света. Властите на Мианмар не признават техните права, независимо от това, че много от тях поколения наред живеят в страната.