НАТО възнамерява да приеме окончателни решения относно измененията на своята командна структура през февруари догодина, съобщи пред журналисти във Вашингтон председателят на Военния комитет на алианса, чешкият генерал Петър Павел, цитиран от Reuters.
Той бе помолен да коментира публикация във в. The Wall Street Journal, в която се говори за намерението на НАТО да създаде две нови командвания заради заплахи от страна на Русия. В отговор Павел, който е на посещение в САЩ, каза, че през последните две десетилетия числеността на персонала в командните структури на пакта е била съкратена от 23 000 до около 7 хиляди души. Това равнище е "достатъчно за мирно време", посочи чехът.
Сега, продължи той, НАТО стигна до извода, че в нашата командна структура "има недостатъци, които се проявяват в период на кризи и особено по време на въоръжени конфликти".
"Тези недостатъци бяха разкрити, хората, осъществяващи стратегическото командване, представиха своите възгледи за функционирането на модела на командната структура на НАТО. Тези идеи бяха обсъдени отначало с висшите военачалници. После ще бъдат представени на министрите на отбраната. Докато те не ги съгласуват, ще бъде преждевременно да се разсъждава за някакви конкретни обекти", подчерта Павел.
Според него по-нататъшното развитие на ситуацията в тази област зависи и от "политическата воля". "Решение по окончателните варианти се очаква на срещата на министрите на отбраната, насрочена за 18 февруари", каза в заключение Павел.
Натовският шеф констатира също така, че алиансът и Русия са успели да направят първите крачки към възстановяване на отношенията си. Той увери, че в Брюксел са настроени за възстановяване на политическите и военните връзки с Москва, които и досега не са били напълно прекъснати.
"Смятам, че сме достигнали този първоначален стадий, вече са установени такива първоначални отношения, които ни позволяват да организираме от време на време телефонни разговори и срещи лице в лице по военни въпроси, за да подготвяме дискусията на политическо ниво", подчерта генералът.