Отидете към основна версия

7 300 22

Средиземно море вече не е „езеро на НАТО”

  • нато-
  • средиземно море-
  • сащ-
  • русия

С нарастващото присъствие на НАТО в Близкоизточния регион и войната в Сирия Москва е изправена пред променена ситуация

Снимка: БТА/АР

С нарастващото присъствие на НАТО в Близкоизточния регион и войната в Сирия Москва е изправена пред променена ситуация, пише в Contra Magazin журналистът Марко Майер в материала си „Mittelmeer: Die NATO verliert die Kontrolle” (Средиземноморието: НАТО губи контрол). А кризата в Украйна стана причина Черноморският флот да бъде укрепен и вече да е в състав 15 кораба, включително 2 фрегати и 6 подводници.

В изявление на среща с ръководството на МО и с генералитета Путин заяви, че ще има постоянно руско военно присъствие в Средиземноморието, което включва и бойни кораби с ракети за нападение на далечни разстояния от типа на „Калибър”. През тази 2018 г. са планирани 102 експедиции на военни кораби и подводници към Средиземноморието, където те отново ще се борят срещу джихадските позиции в Сирия.

Миналия юли беше създадена средиземноморска оперативна групировка, която ще се намира във военноморската база Тартус в Сирия. Корабите ще осигуряват буфер на южния фланг на НАТО. Русия трябва да противодейства на агресивните действия на военния съюз в региона, включително и в Черно море. Поддържането на силно присъствие в Средиземно море е най-добрият начин за защита на руските граници на Черно море.

В цяла Южна Европа, включително с такива военни бази на НАТО като командването на съюзническите сили в Неапол (Италия), центровете за комбинирани въздушни операции в Лариса (Гърция) и Poggio Renatico (Италия), централата на командването на съюзническите сили и командването на военновъздушните сили в Измир, военновъздушната база "Инджирлик" в Турция, базите на военновъздушните сили граф Игнатиево и Безмер в България, които се използват от военновъздушните сили на САЩ и много други компоненти на НАТО, се намират в обсега на ракети „Калибър”, инсталирани на платформите в Средиземно море.

Всички те ще бъдат елиминирани в случай на война между Русия и НАТО с първите залпове. Установяването на постоянно военно присъствие в региона може да се обясни и с редица рационални причини: Средиземно море е единственият излаз до открития океан за Черноморския флот на Русия.

Постоянното присъствие е логична стъпка поради нарастващото политическо влияние на Русия в Близкия изток и Северна Африка. Така или иначе, Средиземноморието вече не е „езеро на НАТО", доминирано от Шестия американски флот. Американските кораби вече не притежават тези води. Като велика сила Русия има свои собствени интереси в региона и разполага със силен морски флот, която постоянно се използва за тяхна защита, обобщава Contra Magazin.

Превод: Блиц

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини