Министърът на отбраната на САЩ Джим Матис каза, че страната му води консултации с европейски съюзници по договор за контрол на въоръженията, тъй както членовете на НАТО настоятелно призовават Вашингтон не да излиза от споразумението, а да накара Русия да го спазва, предаде Ройтерс.
Президентът Доналд Тръмп заяви на 20 октомври, че Съединените щати планират да излязат от Договора за ликвидиране на ядрените оръжия със среден и малък обсег, който Михаил Горбачов, последният съветски лидер, и Роналд Рейгън подписаха през 1987 година в американската столица Вашингтон.
САЩ се мотивираха с това, че Русия нарушавала договора – нещо, което Кремъл отрича и обвинява Вашингтон, че той е нарушил пакта. "Ние сме в консултации с нашите европейски колеги. Разговарях по темата предишния ден с германския министър на отбраната и както вече казах, консултациите продължават", допълни Матис пред журналисти в Прага.
Матис се срещна с премиера на Чехия Андрей Бабиш, който предупреди, че евентуално спиране на действието на договора може да означава връщане към времето на Студената война. "Със сигурност това е лоша новина, ние съжаляваме за това", каза Бабиш. "Американско-руските отношения не са идеални, връщаме се към времето на Студената война", допълни чешкият премиер. "Трябва да общуваме с Русия", подчерта ръководителят на чешкото правителство.
Малко по-рано Матис каза, че министрите от НАТО ще се срещнат в Брюксел през декември и тогава той ще придобие представа за общата позиция. Американският министър на отбраната присъства на най-големия парад в чешката история по случай 100-годишнината от създаването на бивша Чехословакия. В него участваха 2151 войници и 236 военни машини, съобщи ТАСС. Чехословакия е създадена на 28 октомври 1918 година и става независима държава след поражението на Австро-Унгария през Първата световна война. Единната държава на чехите и словаците (с изключение на периода на Втората световна война) съществува до 1993 година, а след това по взаимно съгласие двете страни се разделят.