Продажбите на американско оръжие на чужди правителства са се увеличили с 13 процента до 192,3 милиарда долара през финансовата година, приключила на 30 септември, съобщи Държавният департамент, цитиран от Ройтерс.
Увеличението е резултат от смекчените ограничения в съчетание с усилията на правителството да се сключват сделки. Президентът Доналд Тръмп иска да направи страната си, която вече господства в световната оръжейна търговия, още по-голям глобален търговец въпреки безпокойството сред правозащитници и привърженици на контрола върху оръжията. Най-големите доставчици, продаващи кораби, танкове, самолети, ракети и други продукти на оръжейната промишленост, са компаниите "Боинг", "Локхийд Мартин", "Рейтиън", "Дженерал дайнамикс" и "Нортроп Груман".
Ръстът се дължи отчасти на обявения от правителството на Тръмп през април план "Купувайте американското", който облекчи рестрикциите върху продажбите, като същевременно насърчи висшите американски представители да участват повече в разширяването на бизнеса в чужбина на американската оръжейна промишленост. Съществуват два основни начина чуждестранните правителства да купуват оръжие от американски компании: преки покупки чрез договаряне между дадено правителство и компания и продажби на чуждестранни въоръжени сили, за които чуждото правителство работи по потенциална сделка с Пентагона.
Преките продажби на американско военно оборудване на чужди правителства са се увеличили с 6,6 процента, от 128,1 млрд. долара на 135,5 млрд. долара за финансовата година, посочи Държавният департамент. През октомври правителството съобщи, че американските продажби на чужди въоръжени сили са нараснали с 33 на сто, достигайки 55,6 млрд. за същата финансова година. Съчетано, увеличението в износа на оръжие на годишна база е 13 процента.