Отидете към основна версия

11 220 78

САЩ не могат да спрат руските ракети

  • ракети-
  • сащ-
  • русия-
  • джон хайтън-
  • генерал

Новите крилати ракети са най-рискови за САЩ

Снимка: БГНЕС/ EPA

САЩ нямат възможност да се противостоят на руските ракети, заради това е необходимо да се удължи договора СТАРТ-3 с Москва. Това заяви председателят на Стратегическото командване на Въоръжените сили генерал Джон Хайтън, цитиран от руски медии.

Договорът СТАРТ-3 между САЩ и Русия е за взаимно съкращение на стратегическото ядрено въоръжение. Договорът е подписан от президентите Дмитрий Медведев и Барак Обама на 8 април 2010 година в Прага. Влиза в сила от 5 февруари 2011 година. Според ген. Хайтън най-голямата опасност представляват новите крилати ракети и хиперзвуковите ракети, а също и безпилотния подводен апарат "Посейдон".

Представяйки пред сенаторите особеностите на руските ракети, той заяви, че съществуващите американски системи въоръжения могат да фиксират ракетите, но след това те "изчезват и ние не ги виждаме до момента на удара". Генералът призова сенатът да увеличи разходите за модернизация на "ядрената триада", в която влизат стратегическите бомбардировачи, ракетните системи с наземно базиране и подводници. Според него нужните разходи са около трилион долара.

В миналогодишното послание към парламента руският президент Владимир Путин първи разказа за подводници без екипаж. Тогава той заяви, че Русия разработва безпилотни подводни апарати, способни да се придвижват на голяма дълбочина и на междуконтинентален диапазон със скорост, която надвишава скоростта на подводниците и съвременните торпеда, съобщи News.bg.

По думите му, такива безпилотни подводници могат да бъдат оборудвани както с конвенционални, така и с ядрени боеприпаси, които им позволяват да поразяват различни цели, в това число и самолетоносачи, брегови укрепления и инфраструктура. По-късно тази разработка получи името "Посейдон". Според договора СТАРТ-3 числото на ядрените бойни глави се съкращава до 1550 единици, междуконтиненталните балистични ракети, балистичните ракети на подводниците и тежките бомбардировачи - до 700, а пусковите установки - до 800. Тези параметри страните трябваше да достигнат до 5 февруари 2018 г. Договорът изтича през 2021 година.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 1 гласа.

Свързани новини