Американският Сенат гласува за премахване на оръжейното ембарго срещу Кипър и за отрязване на Турция от американската програма за изтребители F-35, ако продължи с придобиването на руската система за противоракетна отбрана С-400, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.
Мерките бяха приети чрез Националния закон за оторизация на отбраната в проектобюджета за 2020 г. чрез изменение, въведено от сенатора от Демократическата партия Боб Менендес, подобно на версия, която бе представена от конгресмена-демократ Дейвид Цицилин в Камарата на представителите. Тя ще гласува за разходите за отбрана в следващите няколко дни, предаде агенция "Фокус".
Изменението използва идентичен език със Закона за сигурността и партньорството в Източното Средиземноморие за укрепване на енергийното сътрудничество на САЩ с Кипър, Израел и Гърция, който бе одобрен от комисията по външни отношения на Сената във вторник. Той обаче изисква и Кипър да продължи да реформира законодателството за борба с прането на пари и усилията да блокира достъпа на руските военни кораби до неговите пристанища.
Изменението бе посрещнато с резерви в Никозия, където президентът Никос Анастасиадис каза, че то засяга „независимостта и суверенитета на Република Кипър“. „Оставам с впечатлението, че изменението е злощастно“, цитира думите на държавния глава Новинарската агенция на Кипър. Менендес приветства решението на Сената в изявление, публикувано на неговия уебсайт.
"Днес Сенатът показа на нашите партньори в Кипър и по света, че Съединените щати са поели ангажимент да посрещнат предизвикателствата и възможностите на Източното Средиземноморие", каза Мененедес. „Тъй като Кипър се стреми да задълбочи стратегическото си партньорство със Съединените щати, в интерес на нашата национална сигурност и икономика е да премахнем тези остарели десетилетни оръжейни ограничения, които вече не помагат на целите на САЩ в областта на сигурността. Очаквам с нетърпение да продължа да работя с колегите си, за да гарантираме, че ще въведем нова ера в архитектурата на Източното Средиземноморие, основана на споделена сигурност и просперитет“, добави той.