След разгорещени дебати, продължили повече от шест часа, 41 сенатори гласуваха за отхвърляне на изменение на Закона за националното отбрана, което щеше да им даде право да блокират военните операции на президента в чужбина. Внеслите изменението не успяха да достигнат необходимото мнозинство от над 60 гласа, предаде БГНЕС, цитирайки "Спутник".
По-рано двупартийна група от сенатори обяви правно предложение, което би променило Закона за националното отбрана за 2020 г., изискващо от президента да поиска одобрение от Конгреса при извършването на военни действия в чужди държави.
В момента президентът има правомощията да разрешава военни операции срещу чужди страни, като използва законодателство, установено след терористичните атаки от 11 септември. Противоречивата разпоредба е използвана многократно от САЩ през последните две десетилетия за спорни интервенции в страни от Африка, Азия и Близкия изток - в държави като Афганистан, Ирак, Либия, Сирия, Етиопия и Йемен.
По-рано единият от внеслите поправката Тим Кайне, сенатор демократ от Вирджиния, предупреди, че американската война срещу Иран "ще бъде колосална грешка" и призова колегите си да одобрят мярката за предотвратяване на "подбудата, насърчаването, заблудата" и „впускането в трета война в Близкия изток“.