Отидете към основна версия

24 490 52

Слухове пълзят в Европа: Пожарите в Чернобил по-страшни от коронавируса

  • чернобил-
  • украйна-
  • пожар-
  • аец

Ужасът от чернобилската катастрофа през 1986 г. отново хвърли в паника Европа през изминалите дни

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Вятърът е разнесъл облака към нас според Френския институт за ядрена и радиационна сигурност.

Ужасът от чернобилската катастрофа през 1986 г. отново хвърли в паника Европа през изминалите дни. Всеки път, когато в т.нар. забранена зона около гръмналата атомна централа се случи някакво извънредно събитие, жителите на Стария континент изтръпват, че може да се повтори бедствието отпреди 34 г. Така стана и този път, след като в началото на април гори край Чернобил пламнаха и горят на приливи и отливи вече повече от две седмици.

Вятърът е разнесъл дима от пожарите край Чернобил към Южна Украйна и Европа, показа модел за движението на облака, направен от Френския институт за ядрена и радиационна сигурност (IRSN). Според този доклад, публикуван миналата сряда, в периода преди 14 април метеорологичните условия са благоприятствали пренос на въздушни маси към южната част на Украйна, над Беларус, Румъния и България.

Френските учени посочват, че има завишени нива на цезий-137, но те не са опасни за човешкото здраве. Не е изключено обаче този доклад да е отключил слуховете, разпространени от социалните мрежи у нас, които се засилиха заради дъждовното време.

“Чернобил. Пожарът, който може да се окаже по-страшен от коронавируса”, гръмнаха знайни и незнайни чуждестранни сайтове още преди дни. Заговори се, че в атмосферата се отделя не само цезий-137, но и стронций и тези радиоактивни частици се разнасят на десетки километри според посоката на вятъра.

Нещо повече - радиационните пожари предизвикват алергии и понижават имунитета, което е особено опасно в периода на пандемията, се посочва в публикациите.

Някои електронни медии не изключиха дори възможността да бъде предизвикан нов ядрен взрив. Дори руската информационна агенция РИА Новости попита: “Заплашен ли е светът от втори Чернобил?”

Първите информации за пожара се появиха на 4 април, когато стана ясно, че пламъци са обхванали местността край Владимировка в забранената зона около чернобилската АЕЦ. Стотици пожарникари бяха пратени да гасят, включително и с помощта на авиация, а върху мястото бяха излети хиляди тонове вода

Още на 5 април шефът на украинската държавна екологична служба съобщи, че в центъра на огнището се наблюдава повишена радиация. Службата по извънредните ситуации обаче успокои, че в Киев и областта радиоактивното замърсяване е в нормата. В следващите дни огънят се разрастваше все повече и повече.

Всеки път официалната информация гласеше, че няма опасни промени. В същото време украински медии писаха, че в зоната на горенето радиационният фон се е повишил 16 пъти

Тази информация се появи и в британския вестник “Гардиън”.

“В течение на 30 години нивото на радиация в забранената зона в Чернобил започна да се доближава до нормата. Проблемът е, че голямо количество радиоактивни елементи са попаднали в почвата и са се натрупали в растенията и дърветата. Сега, когато дърветата горят, радиоактивните изотопи попадат в атмосферата и се разнасят с ветровете”, каза още в първите дни на пожарите професорът по химия от Кримския университет Алексей Гусев.

Той допусна, че могат да бъдат засегнати Киевска област в Украйна, Гомелска област в Беларус, но че продуктите от горенето едва ли ще стигнат до Русия.

На 13 април обаче шефът на Асоциацията на чернобилските туроператори Ярослав Емеляненко написа във фейсбук нещо, което властите не бяха съобщили официално - че пожарът е унищожил част от т.нар. Рижа (или Светеща) гора, наречена така заради силната си радиоактивност, че се е приближил до Припят - града призрак, евакуиран след ядрената авария, и е стигнал само на 2 км от хранилищата за ядрени отпадъци

Това още повече разпали слуховете за радиоактивна опасност, на която е изложена не само Украйна, но и други страни. По телевизията в Молдова още на 12 април ядрени експерти бяха поканени да опровергават разпространяващата се в страната мълва за опасно радиоактивно замърсяване. Те обясниха, че при изгарянето на дървесината е възможно да има локално увеличение в зоната на пожара, но е невъзможно това увеличение да е 16 пъти. Според тях няма опасност извън закритата зона около централата в Украйна.

Няколко дни по-късно опровержения имаше и в Полша

Там медии и социални мрежи твърдяха, че ситуацията с пожарите е критична и създава опасност за здравето на местните жители. “Продължаващите от 4 април пожари около чернобилската АЕЦ не влияят на радиационната ситуация в Полша. Показанията от станциите за ранно откриване на радиационно замърсяване не се отклоняват от нормата и не показват поява на радиоактивни изотопи”, написа на 14 април в туитър зам.-директорът на правителствения център за сигурност Гжегож Швищ.

В края на миналата седмица пък стана ясно, че заради чернобилските пожари Киев се е превърнал в града с най-замърсена атмосфера в света. Обикновено индексът на замърсяване в украинската столица не надвишава 150 единици (при норма от 50), а сега бил близо до 380 единици.

Според украински медии замърсяване над 300 единици е опасно, то надвишава два пъти замърсяването на китайските градове. Миналия четвъртък над Киев се стоварил смог, подобен на пясъчна буря

Тогава кметът Виталий Кличко посети лично района, за да провери дали огънят не застрашава столицата. Той обяви, че няма повишен радиационен фон в района около Киев и плъзналите слухове за радиоактивно заразяване са неверни. Във видеообръщение във фейсбук Кличко увери, че експерти са мерили с дозиметър навсякъде от Чернобил до Киев и не са открили опасност.

Малко по-късно украинските власти дори посочиха, че замърсяването на Киев не е свързано с пожарите.

В украинските социални мрежи обаче расте недоволството, че властите не успяват да се справят с пламъците.

За причините за пожарите има многобройни версии. Умишлен палеж от собственици на земя, избухнал след авария на електропровод, продължителната суша през миналата есен, зимата и пролетта. Има и версия, според която става дума за целенасочена диверсия за дестабилизация на Украйна и нагнетяване на напрежението, за да се засилят паническите страхове на хората в условията на пандемията от коронавируса.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 28 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: