Опасна ескалация: по сведения от Южна Корея, Северна Корея е взривила офиса за връзки между двете корейски държави. В същото време от Пхенян съобщават, че били "напълно готови" да вземат мерки срещу Южна Корея.
Експлозия с много дим е била наблюдавана в корейския град Кесон, съобщава южнокорейската осведомителна агенция Йонхап. Именно в Кесон се намира бюрото за връзки между двете корейски държави, както и пустеещата обща индустриална зона.
Ким Йо Чен, сестрата на севернокорейския диктатор Ким Чен Ун, която напоследък набира все повече власт, само преди няколко дни заплаши, че офисът за връзки в Кесон ще бъде разрушен. Според Ким Йо Чен, от това бюро нямало абсолютно никаква полза.
Окупация на демилитаризираната зона?
На този фон южнокорейските медии вече се опасяват, че в Кесон може да бъдат разположени севернокорейски войски. До 2004 година теренът около офиса за връзки се използваше за военни цели, след което двете държави изградиха там съвместна индустриална зона като знак за известно сближаване. Зоната работеше до 2016 година.
Сега войските на Северна Корея съвсем скоро може отново да окупират демилитаризираната зона по границата, откъдето по силата на двустранното споразумение от 2018 бяха изтеглени всички войски. Военното ръководство в Пхенян съобщи, че в момента проучва съответните планове на правителството и на управляващата комунистическа партия. „Нашата армия внимателно наблюдава тази ситуация, в която вътрешнокорейските отношения видимо се влошават“, оповестиха военните.
Те подчертават, че бойната готовност отново трябва да бъде увеличена, а фронтовата линия да се превърне в истинска крепост. Засега не се съобщава в подробности за кои точно сектори от демилитаризираната зона се отнасят въпросните планове. Но дрънкането на оръжие се чува ясно: Северът бил „напълно готов“ да вземе мерки срещу южнокорейската държава. Нека да припомним, че напоследък отношенията между двете корейски държави се изостриха допълнително в резултат от една акция за разпространяване на позиви, проведена от Южна Корея.
Северна Корея дори вече заплашва, че ще напусне мирното споразумение, подписано през 2018 година от южнокорейския президент и пхенянския диктатор. Както е известно, след гражданската война, завършила с примирие през 1953 година, двете корейски държави и до днес не са подписали мирен договор.
Акция за отклоняване на вниманието?
След три поредни срещи между двамата лидери, в които участва и американският президент Доналд Тръмп, двустранните отношения сякаш бяха тръгнали към деескалация. Междувременно обаче дружбата с Ким, за която Тръмп усилено работеше, изглежда поохладена, а Северна Корея невъзмутимо продължава да работи по своята ядрена програма. Външни наблюдатели предполагат, че ръководството в Пхенян отново разпалва конфликта, за да отклони вниманието на собственото си население от глада и отчайващото икономическо положение в страната.