Отидете към основна версия

1 385 5

Доклад: Свързана с Русия операция за дезинформация все още действа

  • фалшиви новини-
  • русия-
  • украйна

От 2014 г. досега в хода на тази операция са били пуснати хиляди постове на над 300 интернет платформи, посочват изследователите

Снимка: Shutterstock

Свързана с Кремъл операция за дезинформация в социалните медии, която се е опитвала да се намеси в изборите в САЩ през 2016 г., продължава да работи и да разделя и дискредитира западните демокрации. Това установява след анализи на публикации в социалните медии нюйоркската анализаторска компания "Графика" (Graphika) в доклад, предаде Асошиейтед прес.

Операцията, наречена от изследователите "Вторична инфекция (Secondary Infektion) - по аналогия с "Операция "Инфекция" - съветска дезинформационна кампания, разпространила конспиративната теория, че вирусът на СПИН е създаден в САЩ, е част от опитите на Русия да използва социалните медии, за да поляризира общественото мнение, не само в САЩ през 2016 г., но и в страни като Украйна, Франция, Великобритания и др.

От 2014 г. досега в хода на тази операция са били пуснати хиляди постове на над 300 интернет платформи, посочват изследователите в доклада, предава БТА.

Съдържанието включва постове, които очернят мюсюлманите, обвиняват Хилари Клинтън в убийство или наричат Ангела Меркел алкохоличка. В някои постове се използват фалшиви документи или неверни коментари, например съобщение в Туитър до американския сенатор Марко Рубио, в което се казва, че Великобритания шпионира президента Доналд Тръмп.

Според авторите на доклада, за разлика от други руски мрежи за дезинформация - ръководените от руското военно разузнаване или от Агенцията за интернет изследвания, тази операция полага много усили да заличи следите си, въпреки че това намалява нейната ефективност.

"Те слагат силен акцент върху това да останат скрити за сметка на бързия ефект", казва Бен Нимо, директор по проучванията в "Графика" и съавтор на доклада.

Украйна е основна мишена за тази мрежа за дезинформация, като много постове описват страната като корумпирана. Други постове обявяват САЩ за войнствена държава или Европа за слаба, а има и такива, които отричат обвиненията към руски спортисти за употреба на допинг. Засега самоличността на действащите лица в операцията е неизвестна, но по технически и лингвистични белези експертите смятат, че те са свързани с руските власти.

Миналата година от фейсбук и Редит са премахвани акаунти на операцията. Повечето от постовете произхождат от акаунти, които биват закривани след еднократна употреба още преди да се сдобият с последователи. Това затруднява анализаторите са проследяват нишките на мрежата, но същевременно пречи на операцията да се разрасне с акаунти и публика, така че дезинформацията да нанася големи вреди, посочват авторите на доклада.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 4 гласа.

Свързани новини