Последната дума за промени в конституцията на Русия ще имат гражданите на страната. Такава е процедурата. Поправките ще влязат в сила, само ако бъдат подкрепени с общонароден вот. Това заяви в онлайн дискусия с читатели на "Росийская газета" Павел Крашенинников от работната група, подготвила конституционната реформа, предложена от президента Владимир Путин, пише московският официоз.
Общонародният вот по проекта е насрочен за 1 юли, а седмица преди това ще започне предварително гласуване онлайн, предава БТА.
В текста се предвижда например актуализиране на пенсиите и минималната заплата, споменава се Бог, хетеросексуалният брак се определя като единствена форма на съпружески съюз. Промените, одобрени вече от руския парламент и Конституционния съд, на практика ще "нулират" досегашните мандати на президента Владимир Путин и ще му дадат възможност да управлява до 2036 г.
"Поправките имат цялостен характер - става дума за комплексно донастройване на държавния механизъм. Затова се предлага да бъде гласуван целият пакет от поправки наведнъж", уточнява Крашенинников.
"Комерсант" цитира данни от анкета на центъра ВЦИОМ, според които общо 67 на сто от гражданите на Русия смятат да участват във вота, а 47 процента са твърдо убедени, че ще гласуват.
Организаторите публично отричат да са спускали директиви за някакъв процент на активност на предстоящия плебисцит, пише вестникът. Според негови източници в президентската администрация Кремъл сега не се тревожи толкова за активността, колкото за желания резултат - 60 процента да са "за" конституционните промени.
Според източници от местните власти в Русия обаче центърът ги запознава с данни от анкети, които да им послужат като "ориентир", и очаква конституционната реформа да получи подкрепа от 70 на сто.
"Независимая газета" описва консултации на шефката на руската ЦИК Ела Памфилова с експерти. След "взаимни обвинения в провокации" тя обаче напуснала проявата. Правозащитници обвинили ЦИК по-специално, че информира за конституционните промени по начин, "понякога трудно различим от агитация". Според Памфилова "законова уредба за агитацията няма. Всичко, което не е забранено, е разрешено", обяснил в Телеграм Алексей Венедиктов, главен редактор на радио "Ехото на Москва".
"Преди гласуването по конституцията коронавирусът изчезна само от телевизора. А лекарите все така изнемогват" в борбата с Ковид-19 в Русия, отбелязва "Новая газета".
"Путин ще получи искания резултат, но дали ще го признаят хората в Русия?" - пита в заглавие "Свободная преса". Спецоперацията на Кремъл с цел да удължи пълномощията на Путин наближи логическата си кулминация още през март, но се намеси коронавирусът. Сега обаче официално е обявено, че пандемията е отстъпила - и Кремъл бърза да довърши започнатото час по-скоро. Инак рейтингът на Путин ще вземе да се срине и фалшифицираните резултати от народния вот да предизвикат протестен взрив в Русия, пише "Свободная преса".