Отидете към основна версия

647 0

Реформи в Казахстан

  • казахстан-
  • реформи-
  • икономика

Въвежда се нов модел на държавно управление

Снимка: Фейсбук

На 1 септември 2020 г. на откриването на есенната сесия на парламента президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев отправи послание към народа на Казахстан.

Президентът на Казахстан обяви редица инициативи, насочени към подобряване ефективността на системата за управление на икономиката в новите реалности, развитие на промишлеността, селското стопанство, транспортно-логистичния комплекс, малкия и среден бизнес, финансовата сфера, модернизация териториалното развитие на страната и повишаване на социалното благосъстояние на казахстанците.

Това съобщиха от посолството на Казахстан в София.

Като цяло могат да се разграничат следните институционални решения на президента на Казахстан, които са част от важните реформи в страната:

1. Въвежда се нов модел на държавно управление, който ще осигури навременна защита на правата на гражданите и ще отговори на високите международни стандарти. Ще бъдат разработени нови стандарти по предоставяне на услуги за гражданите. Правоохранителната и съдебната система ще играят ключова роля в това.

По инициатива на държавния глава ще бъде въведен модел от три звена с ясно разделение на правомощията. Първо, полицията разкрива престъпления, установява замесените лица, събира доказателства. Второ, прокурорът е длъжен да даде независима оценка на събраните доказателства, да ограничи нарушенията на правата на гражданите, да поддържа обвинението в съда. Трето, съдът разглежда жалбите срещу действията на органите и произнася окончателна присъда по случая.

Според държавния глава, провеждането на реформи ще изисква преразглеждане дейността на целия държавен апарат. Синергията в планирането и изпълнението на реформите придобива важно значение. По негово нареждане системата на държавната администрация ще бъде преразгледана отново. А именно, правителството има задачата да извърши съкращаване на държавния апарат и служителите в квазидържавния сектор. През 2020 г. числеността на държавната администрация ще бъде намалена с 10%, а през 2021 г. – с още 15%. Благодарение на спестените средства ще бъдат увеличени заплатите на останалите служители.

2. Създава се Агенция за стратегическо планиране и реформи с пряко подчинение на президента. Агенцията ще отговаря за разработването на реформи, които трябва да бъдат конкретни, реалистични и задължителни за изпълнение от всички държавни органи.

3. Създава се Висш президентски съвет за реформи, чиито решения ще бъдат окончателни.

4. Създава се Агенция за защита и развитие на конкуренцията с пряко подчинение на президента. Агенцията ще отговаря за защита на конкуренцията, за създаването на равни възможности за всеки предприемач и ще упражнява контрол срещу монополизирането на пазарите.

5. Структурата на министерството на вътрешните работи на Казахстан ще се преразглежда, за да се освободи от несвойствени функции и съответно да се подобри ефективността на работата на това важно ведомство. Функциите за защита при извънредни ситуации ще бъдат прехвърлени в отделно ново министерство на извънредните ситуации.

6. Правителството заедно с бизнеса ще започне разработването на качествено нов национален проект за развитие на агропромишления комплекс до 2025 година. Основната задача, която трябва да реши този проект е: самостоятелно производство на най-важните хранителни стоки, стабилно повишаване доходите на жителите от селските райони; повишаване производителността на труда 2,5 пъти; увеличаване износа на селскостопанска продукция два пъти.

7. Два най-големи холдинга в Казахстан "Байтерек" и "КазАгро" се обединяват. Те допринесоха значително за индустриализацията и развитието на агропромишления комплекс на страната, рационализираха дейността на разнородните дотогава финансови институции. Холдингите ще бъдат обединени, за да се създаде единен институт за развитие с много по-големи финансови възможности. В същото време броят на портфейлните компании ще бъде намален наполовина, а персоналът - с 50%.

Като цяло правителството на Казахстан е натоварено да приеме нов интегриран план за приватизация. Според президента, държавата трябва да остане само със социални обекти, както и съоръжения, които гарантират сигурността и функционирането на държавата. В квазидържавния сектор трябва да продължи да се работи за намаляване на административно-управленския персонал, непродуктивните разходи и излишни дъщерни дружества.

8. Ще бъде осигурена нова парадигма за социална политика чрез разработване на нов социален кодекс на страната. Към днешна дата, сферата на социалното осигуряване на Казахстан се регулира от 17 закони и десетки подзаконови актове. Според президента това води до сложност и несъответствие на регулирането. В резултат на това - рамиване на отговорността на държавата, неразбиране на собствените права на гражданите.

Държавният глава също така посочи ключовите показатели, които трябва да бъдат постигнати до 2025 г:

1. Увеличаване броя на заетите в малкия и среден бизнес до 4 милиона души.

2. Увеличаване производството на преработващата промишленост с 1,5 пъти.

3. Реконструкция на 24 хиляди км пътища с републиканско значение.

4. Повишаване производителността на агропромишления комплекс 2,5 пъти.

5. Увеличаване износа на селскостопанска продукция 2 пъти.

6. Инвестициите в ИТ сектора да достигнат 500 млрд. тенге (около 2.1 млрд. лв.).

7. Всички деца до 6 години трябва да бъдат включени в предучилищно образование.

Като цяло президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев определи ясен политически стратегически курс. В заключение държавният глава отбеляза, че извънредните подходи, новото мислене, универсалната солидарност и взаимната подкрепа трябва да бъдат водещи за успешното прилагане на новите политически реформи.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини