Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Бахрейн подписаха споразумения за нормализиране на отношенията с Израел на церемония в Белия дом, чийто домакин беше американският президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.
Това са поредните арабски държави, които се съгласиха да загърбят десетилетния спор на Израел с палестинците.
Декларациите, наречени "Авраамовите споразумения", трябва да официализират нормализирането на дипломатическите отношения между Израел и двете държави от Персийския залив. САЩ ще подпишат споразуменията като „наблюдател“.
Пред няколкостотин души на поляната на Белия дом израелският премиер Бенямин Нетаняху подписа споразумения с външния министър на ОАЕ шейх Абдула бин Зайед ал-Нахян и външния министър на Бахрейн Абдулатиф Ал Заяни.
Сделките, денонсирани от палестинците, ги превръщат в третата и четвъртата арабски държави, които предприемат подобни стъпки за нормализиране на връзките с Израел, след като Израел подписа мирни договори с Египет през 1979 г. и с Йордания през 1994 г.
Срещайки се с Нетаняху по-рано в Овалния кабинет, Доналд Тръмп каза: "Ще имаме поне пет или шест държави, които се събират много бързо", за да сключат собствени споразумения с Израел. Той обаче не посочи нито една от държавите, участващи в такива разговори, като само посочи, че очаква Саудитска Арабия да признае Израел "в точното време".
Говорейки от балкона на Белия дом, Тръмп посочи: "Ние сме тук днес следобед, за да променим хода на историята“.
Той определи това като "основна стъпка, при която хората от всички религии и произход живеят заедно в мир и просперитет“ и заяви, че трите страни от Близкия изток "ще работят заедно, те са приятели“.
Според Ройтерс днешните споразумения между Израел, ОАЕ и Бахрейн отразява общата им загриженост за нарастващото влияние на Иран в региона. Техеран критикува и двете сделки.