Отидете към основна версия

1 193 7

ЕК подкрепя развитието на българската екосистема за научни изследвания и иновации

  • ек-
  • ес-
  • българия-
  • изследвания-
  • иновации-
  • технология-
  • екосистема-
  • наука

Това ще ги направи привлекателни за млади български изследователи

Снимка: Shutterstock

Европейската комисия публикува набор от стратегически препоръки за 14 новосъздадени научноизследователски и иновационни центъра в България, съфинансирани от политиката на сближаване на ЕС. Препоръките имат за цел да подобрят управлението и да помогнат на центровете да постигнат финансова устойчивост. Те бяха разработени от екип от международно признати експерти в продължение на 1,5-годишна работа на терен, координирана от Съвместния изследователски център на Комисията, както и чрез партньорски обмен с Испания, Литва и Чехия.

Те ще подпомогнат българските институции и изследователи в укрепването на екосистемата за научни изследвания и иновации в страната, изграждането на капацитет за трансфер и разпространение на знания и засилване сътрудничеството между научноизследователските институции и предприятията в области като екологичния и цифровия преход, както и в областта на авангардната медицина.

Комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра каза следното: „Благодарение на подкрепата на ЕС тези центрове ще осигурят научна инфраструктура и оборудване, което ще ги направи привлекателни за млади български изследователи. Призовавам всички участници да се възползват от работата на експертите, като положат основите за ефективна и модерна система за научни изследвания и иновации.“

Комисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел добави: „Инвестициите на ЕС в 14-те центъра за компетентност и центровете за високи постижения имат голям потенциал за трансформация на икономиката на страната и за нейното интегриране в световните вериги за създаване на стойност. Уверена съм, че констатациите в доклада на Съвместния изследователски център ще бъдат добре приети от центровете и че правителството, академичните среди и заинтересованите страни от индустрията ще предприемат действия за бързо изпълнение на неговите препоръки.“

Инициативата започна през 2019 г. и ще обхване и други европейски държави. Комисията също така подпомага държавите членки и регионите при разработването и прилагането на техните стратегии чрез платформата за интелигентна специализация. Понастоящем ЕС инвестира 160 милиона евро в центровете в рамките на българската програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ за периода 2014—2020 г. През периода 2021—2027 г. България ще получи над 10 милиарда евро по линия на политиката на сближаване, като значителна част от нея ще бъде предназначена за подкрепа на иновациите, конкурентоспособността и екологичния и цифровия преход.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини