Румъния и Русия може да влязат скоро в спор на тема газовите залежи в Черно море, предупреждава генералът от резерва Бен Ходжис, бивш командващ на сухопътните сили на САЩ в Европа, пише днес в. "Ромъния либера".
Американският генерал, който сега е на 62 години, отправи това предупреждение в анализ, разпространен от Института за европейски политически анализи (CEPA - Center for European Policy Analysis) със седалище във Вашингтон. Изследването е озаглавено "Черно море или черна дупка?", пише "Ромъния либера".
Генерал Ходжис изхожда от сегашната ситуация, при която Русия окупира нелегално Кримския полуостров в северната част на Черно море. Според него следващата стъпка на Русия ще бъде да предяви претенции върху морската зона около полуостров Крим, предаде БТА.
Зоната около Крим се припокрива частично с изключителната икономическа зона на Румъния в Черно море, обяснява Ходжис. Русия не се нуждае изрично от ресурсите около Крим, но има интерес да намали икономическите ресурси на Румъния, които в перспектива могат да осигурят икономическа независимост на Румъния от Русия, смята американският генерал.
"Русия използва новата хибридна война, за да въвлече НАТО в асиметрична конфронтация, при която биха били анулирани най-големите предимства на Алианса", предупреждава Бен Ходжис.
Американският генерал препоръчва 12 стъпки - военни и икономически, чрез които НАТО може да намали уязвимостта на страните от Източния фланг, включително Румъния, за да противодейства на бъдещата стратегия на Кремъл. Едно от предложенията касае река Дунав, отбелязва румънският вестник.
Увеличаване на военното присъствие чрез предислоциране на войници и бързо подсилване. НАТО, ЕС и страните от региона трябва да отговорят на тези предизвикателства, които идват на фона на слабо развитата транспортна инфраструктура, която пресича Карпатите, посочва генерал Ходжис. Той предлага река Дунав да бъде използвана за транспорт на големи военни товари, както се процедира по река Рейн, а също да бъде разширено пристанище Констанца, което е вече най-голямото пристанище на НАТО в Черно море.
Американският генерал отбелязва, че през последните 20 години Балтийско море е било в полезрението на НАТО, а Черно море не се е радвало на същото внимание. "Дойде моментът да запълним тази празнина в сигурността в зоната на Черно море", заявява бившият командващ сухопътните сили на САЩ в Европа.
Той предлага и организиране на икономическа конференция в Румъния, на която да бъдат поканени и други страни съюзници и партньори в Източна Европа. На конференцията може да бъде представена значимостта на икономиката, инфраструктурата и въглеводородните ресурси под дъното на Черно море. Американският генерал подчертава, че САЩ имат късмет, че Румъния е сред съюзниците им.
Сред предимствата на Румъния са посочени отличните условия за полети, дългото черноморско крайбрежие, река Дунав. Румъния би трябвало да продължи да разширява инфраструктурата за обучение и логистика във военновъздушната база "Михаил Когълничану" и на полигоните Чинку и Смърдан на сухопътните сили на Румъния. Би трябвало да се подобрят и условията за провеждане на мултинационални учения в Румъния, които да отговарят на стандартите на американската армия и американските ВВС.
Европейските съюзници имат своите недостатъци, но САЩ имат късмет Румъния да бъде тяхна опора за усилията, полагани в региона на Черно море, както и да имат един още по-голям партньор - Украйна. Истинският проблем в региона е координацията, която може да бъде осигурена от САЩ, смята генерал Бен Ходжис.