Отидете към основна версия

2 423 19

Трагедията в Газа: "Каква вина има едно шестмесечно бебе?"

  • ивицата газа-
  • израел-
  • дете-
  • жертви-
  • бебе-
  • деца-
  • палестина-
  • палестинци-
  • война-
  • конфликт-
  • хамас-
  • вина-
  • смърт

Смъртта в Газа е навсякъде. Стотици убити, сред тях и 66 деца. Хората там още не могат да се отърсят от шока на последните дни.

Снимка: БГНЕС/ EPA

На мястото на жилищните сгради и магазините по една от централните улици на град Газа са останали само купища развалини. Адли ал Колак е седнал край мястото, където се е намирала къщата му. Отломките от бетон и арматура, разкъсаните дрехи и страниците от книги издават, че някога на това място е кипял живот. По време на въздушните удари Адли Колак е загубил 21 от своите близки.

“Не мога да опиша чувствата си - изпитвам депресия, тъга, страх. Въобще не мога да проумея какво се случи”, казва мъжът. “Още съм в шок. Всичко се промени само за минути. Къщата се срина и всички се оказаха под развалините“. Адли още чува виковете на своите близки, молещи за помощ. Сред затрупаните е имало и деца. “Каква вина има едно шестмесечно бебе? Да не би да е изстрелвало ракети срещу Израел?”, реторично пита мъжът.

"Нож в сърцето"

Домът на семейство Абу Алуф също е разрушен по време на обстрела. Анас тъгува по своята годеница Шаима. “Бяхме говорили няколко пъти през този ден, включително вечерта, когато изведнъж се чу много тежка експлозия”. Линията прекъснала. Анас ѝ изпратил бързо съобщение, но отговор не последвал.

Над 10 часа спасителни екипи търсили оцелели под срутените сгради на улица “Ал Уехда” в Газа. Накрая Анас узнал, че годеницата му вече не е сред живите. Трупът ѝ бил закаран в съдебна медицина. “Имаше усмивка на лицето”, спомня си мъжът. “Имах усещането, че нож разряза сърцето ми на две. Но сега тя е на едно по-добро място.” Чичото на Шаима - Айман Абу Алуф - също е сред починалите. Той е бил лекар и е отговарял за екипа, който се бори с Ковид-19 в болницата “Ал Шифа” в Газа. „Тук всички са шокирани“, казват неговите колеги.

Израелската армия обвинява Хамас, че изгражда военна инфраструктура в жилищни квартали, за да използва цивилното население като жив щит. Жителите на улица “Ал Уехда” казват, че израелската армия не е предупредила за обстрела, за да могат да се скрият навреме. Конфликтът в Газа, който продължи 11 дни, отне живота на 248 палестинци, сред които 66 деца. Смъртта на цивилни граждани породи много въпроси, например за набелязването на жилищни зони като цели на ракетните удари. В Израел умират 12 души по време на сблъсъците, сред тях и едно дете. Хамас изстрелва над 4000 ракети в посока Израел.

Ужасът на войната се повтаря отново и отново

Жителите на ивицата Газа усетиха последните дни като по-тежки и ужасни от събитията през продължителната война от 2014 година. След като бе постигнато примирие в петък вечерта, много от жителите на Газа за пръв път излязоха навън, за да напазаруват, или просто за да огледат разрушенията.

Повечето от тях имат усещането за едно нескончаемо дежавю. В последните години имаше три войни между Хамас и Израел, както и редица по-малки военни сблъсъци. Въпреки разрушенията и жертвите, и този път от Хамас се обявиха за победители. Жителите на Газа се радват на примирието, но не са оптимисти за бъдещето. “Нищо хубаво няма да последва”, казва Сузане Абу Шабан. “Смятам, че мнозина щяха да напуснат Газа, стига да можеха”.

По преценка на ООН в последния конфликт са разрушени над 750 жилищни сгради. Хиляди къщи и магазини са пострадали от ударите. По време на конфликта над 70 000 души е трябвало да напуснат домовете си, засегнати са 53 училища, 11 клиники, както и инфраструктурата по водоснабдяването и електрозахранването. Всичко това допълнително задълбочава икономическата криза и растящата бедност в Газа.

Блокада от всички страни

От 14 години ивицата Газа е блокирана от Израел, а междувременно вече и от Египет. Откакто Хамас пое контрола над ивицата, Израел още повече затегна контрола по земя, въздух и вода. Палестинците в Газа наричат блокадата “колективно наказание”. Израел контролира вноса и износа на суровини с цел да осуети импорта на материали, които биха могли да се използват за строеж на тунели и военни укрепления. След последната война през 2014 година се изгради специален механизъм за възстановяването на Газа. По този начин се заобикалят директните контакти с Хамас, която много държави разглеждат като терористична организация. „Работата по възстановяването ще бъде огромна”, казва Мохамед Абу Мугайсееб, заместник-медицински координатор на организацията “Лекари без граници” в Газа. На една от техните клиники в град Газа са нанесени щети от въздушните удари в последните дни. Но психическите травми на хората са най-тежките последици от конфликта. “Два милиона души страдат от тях”, казва лекарят и добавя: “Бомбардировките бяха много интензивни. Тези 11 дни се усетиха като 11 години”.

Автор: Таня Кремер

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини