Точно преди една година, на 4 август 2020 г., ливанската столица Бейрут беше разтърсена от страшна експлозия, причинена от взривяването на неправилно съхраняван на пристанището амониев нитрат. За много граждани, дори година след трагедията, няма светлина в тунела.
За обикновените хора няма светлина в тунела, защото страната е обхваната от корупция, икономическа криза и здравна система, която е на прага на възможностите си. Много от медицинските сестри вече са заминали да работят в чужбина, а същото важи и за много лекари, които или са напуснали, или искат да напуснат, пише Aleteia.org.
Бъдещето на страната наистина изглежда мрачно. Над 50% от населението сега живее под прага на бедността. Много от магазините и ресторантите в Ливан са затворени, а по улиците не се усеща радостта от живота. Дефицитът на горива е само един от симптомите на икономическата криза, обхванала Ливан. Държавата върви стремглаво към фалит, защото ливанската лира е изгубила огромна част от стойността си.
Местни граждани казват, че ще отнеме години, докато отново стъпят на краката си. При трагичния инцидент преди година над 200 души загубиха живота си, хиляди бяха ранени, а много сгради бяха напълно унищожени. Над 300 000 души останаха без дом, а властите все още са неспособни да дадат ясни отговори защо се е стигнало до този трагичен инцидент. До момента има нула произнесени присъди.