Отидете към основна версия

2 903 8

Военен преврат в Гвинея: Какво се знае дотук?

  • гвинея-
  • преврат-
  • африка-
  • военен преврат-
  • алфа конде

Представители на специалните части на армията в Гвинея излязоха в ефира на националната телевизия, за да обявят, че са задържали президента Алфа Конде и са поели властта. Така ли е наистина?

Снимка: БГНЕС/ EPA

Специалните части на гвинейската армия обявиха, че са поели властта в страната. Техни представители се появиха в националната телевизия и декларираха, че правителството е разпуснато, конституцията е отменена, а границите - затворени. Ръководителят им - полковник Мамади Думбуя допълни, че предстои изготвянето на нова конституция и назначаването на временно правителство.

Извършен ли е преврат или не?

Местонахождението на президента на Гвинея Алфа Конде е неизвестно. В своята декларация военните, които са организирали преврата в страната, обявиха, че 83-годишният президент е добре и има достъп до лекарите си. В социалните мрежи се разпространиха и видеоклипове, в които президентът стои на диван, облечен в риза и дънки, и е заобиколен от военни. Източници от президентството потвърдиха пред ДВ, че група военни са задържали Конде. Но в конкретния случай ставало дума за съвсем малка част от армията на Гвинея. Останалите били предани на държавния глава.

Вътрешният министър на Гвинея обвини военните, които стоят зад опита за преврат, че са всели страх и ужас в столицата Конакри. Президентската гвардия, с помощта на силите за сигурност, е успяла да отблъсне нападателите, казва още министърът. За момента много от детайлите не са изяснени. Според британското посолство в Конакри в неделя се е стигнало до продължителни престрелки на редица места в столицата.

Международната общност разкритикува опита за пуч

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че всяко изземване на властта чрез насилие е неприемливо. Икономическа общност на западноафриканските държави заговори за опит за пуч и заплаши със санкции. Нигерия - най-влиятелната държава в Западна Африка - също призова за връщане към конституционния ред в Гвинея. САЩ и Европейският съюз разкритикуваха действията на военните. Конде успя да прокара противоречива поправка в конституцията миналата година, която му позволи трети мандат. През октомври той бе обявен за победител в президентските избори, белязани от насилие. Няколко души бяха убити при сблъсъци между демонстранти и силите за сигурност.

Гвинея забогатява, но само малка част от населението е облагодетелствана

Природните ресурси като боксит, желязна руда, злато и диаманти осигуриха устойчив икономически растеж на Гвинея по време на управлението на Конде. Само част от населението обаче се възползва от подема в икономиката. През последните няколко седмици правителството увеличи значително данъците. Цената на горивата например се повиши с една пета, което доведе до недоволство сред населението. Президентът Конде дойде на власт през 2010 г. след първите свободни демократични избори, проведени в Гвинея от обявяването на независимостта ѝ през 1958 г. Той проведе реформи в икономиката и армията и осигури по-голяма стабилност след десетилетия политически трусове. Критиците обаче виждат Конде като владетел, който става все по-авторитарен и чието управление е белязано от нарушения на човешките права.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 5 гласа.

Свързани новини