Отидете към основна версия

1 286 28

Срещу COVID-19 и грип: Moderna разработва комбинирана ваксина

  • модерна-
  • грип-
  • коронавирус-
  • ваксини-
  • сащ-
  • moderna-
  • бустерна доза-
  • омикрон-
  • ваксина-
  • комбинирана ваксина

Американската компания възнамерява да пусне на пазара комбинирана ваксина

Снимка: Shutterstock

Американската фармацевтична компания Moderna обяви, че разработва комбинирана ваксина - бустерна доза срещу COVID-19 и имунизация срещу инфлуенца. Очаква се тя да излезе на пазара към края на 2023 година. Това обяви директорът на концерна Стефан Бансел по време на онлайн конференция на Световния икономически форум. Според най-оптимистичния сценарий, комбинираната ваксина ще бъде достъпна поне в няколко страни до есента на следващата година, подчерта Бансел. "Нашата цел е да стигнем до едно единствено годишно освежаване на имунизацията." Така може да се избегне поставянето на 2 или 3 различни ваксини всяка зима, каза още Стефан Бансел. И други фармацефтични компании разработват подобна комбинирана ваксина.

Ваксина срещу Омикрон през март?

Шефът на Moderna обяви освен това, че има новости около очакваната напасната ваксина срещу новия вариант на коронавируса Омикрон. По думите му през следващите седмици разработеният препарат ще навлезе във фазата на клиничните изпитания. И концерните BioNTech и Pfizer работят над ваксина срещу Омикрон. По техни данни те дори вече са започнали с по-мащабната продукция на препарата. Това обяви шефът на BioNTech Угур Шахин миналата седмица в рамките на Здравна конференция на американската банка J.P. Morgan. В края на януари ще започнат клиничните изследвания. "Очакваме, че до месец март ще сме готови да доставим ваксини на широкия пазар - ако дотогава получим съответните разрешителни от службите."

И след четвъртата ваксина е възможна зараза

В момента новият вариант на коронавируса се разпространява изключително бързо. Същевременно растат надеждите, че Омикрон предизвиква по-леко протичане на болестта, както и че ще доведе до по-бърз край на пандемията. Някои експерти предполагат, че през пролетта вече ще е твърде късно за имунизация срещу новия вариант на вируса. Междувременно резултати от израелско изследване сочат, че човек може да се зарази с Омикрон дори и ако има две бустерни дози, т.е. четири поставени дози ваксина. Две седмици след четвъртата доза с препарата на BioNTech/Pfizer се забелзава "добро покачване" на антителата. "За Омикрон обаче тази добра стойност не е достатъчна", казва професор Гили Регев от болницата "Шеба" в Тел Авив.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 12 гласа.

Свързани новини