Ситуацията във връзка с военната операция на Руската федерация за демилитаризиране на Украйна води до тектонски промени в световната икономика и политика, създавайки проблеми за БВП на Сърбия и нейните граждани. „Има прекъсвания на световния пазар за много стоки, промени в политическите отношения, цялата световна политическа сцена се променя, всичко е различно. Понякога ми се струва, че ние, гражданите на Сърбия, не разбираме какво се случва около нас “, каза сръбският президент Александър Вучич по телевизия Курир.
„Това са буквално тектонски промени, много трудни за нас... Последиците са такива, че ние например не можем да внасяме кокс от Измаил, това е украинско пристанище, а той и е нужен за нашето производство на стомана“, каза Вучич.
Президентът на Сърбия говори за проблемите с доставките на суровини за рафиниране на петрол в Сърбия от Ниш, собственост на „Газпром нефт“, както и за намирането на начини за извършване на банкови разплащания с руски доставчици и компании в енергийния сектор. В този контекст той отбеляза как цените на петрола и петролните продукти са се повишили рязко.
Вучич подчерта, че очаква глобален недостиг на пшеница, "тъй като втората и четвъртата страна по отношение на производството ѝ се бият". Според него Унгария вече е наложила ограничения върху износа на пшеница, а Сърбия все още не е, защото преди това е произвеждала повече от нуждите си.