Отидете към основна версия

2 678 35

САЩ доставят оръжие на съседна на Украйна държава

  • молдова-
  • нато-
  • сащ-
  • оръжие-
  • членство

Молдова смята, че не се нуждае от военната помощ на НАТО

Снимка: ЕРА/БГНЕС

САЩ са готови да доставят оръжие на Молдова, чиято конституция предвижда неутралитет, ако ръководството на републиката поиска това. „Налице са преговори с молдовското правителство, но помощта не трябва да надвишава изискванията на молдовската страна. Мисля, че трябва да разберем дали сме съгласни какво трябва да се случи. Не искам да надхвърлям това, което ръководството изисква от нас Молдова“, казва председателят на комисията по външни работи на Камарата на представителите на САЩ Грегъри Мийкс на брифинг в Кишинев след разговорите с президента Мая Санду.

По-рано тази седмица британският външен министър Лиз Тръс заяви, че съюзниците от НАТО обсъждат дали не само Украйна, но и Молдова трябва да бъде въоръжена според стандартите на Алианса. Тя отговори утвърдително на въпроса дали причината за това е предполагаемата военна заплаха за Молдова от Русия. От своя страна, молдовският президент Мая Санду подчерта, че „не вижда гаранции за неутралитетът, предписан в конституцията на страната, да бъде защитен“. На това бившият президент на страната Игор Додон отговори, че неутрална Молдова не се нуждае от военната помощ на НАТО, „защото нейните хора не искат да бъдат пушечно месо в циничните сценарии на големите играчи“.

Според анкета болшинството граждани на Молдова са против присъединяването на страната към НАТО. Въпреки разпоредбите на конституцията, републиката си сътрудничи с Алианса от 1994 г. като част от индивидуален план за партньорство.

Преди няколко години в Кишинев отвори офис за връзка със Северноатлантическия алианс. Функционира и информационен център. Наскоро приетият план за взаимодействие с НАТО за 2022-2023 г. от правителството на Молдова е доказателство за укрепване на боеспособността на молдовската армия със съдействието на военния блок, разширяване на участието ѝ в мироопазващи мисии под егидата на ООН, ЕС и ОССЕ.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 20 гласа.

Свързани новини