Нормално междинните избори в САЩ не са от особено значение за международната общност. Нормално дебатите на кандидатите и кандидатките в битката за сенаторските и губернаторските постове се въртят около вътрешнополитически и регионални проблеми, които нямат влияние върху останалия свят. Само че "нормално" вече няма в тази страна, която от президенството на Доналд Тръмп насам е потънала в екзистенциална криза. И която след тези междинни избори можеше да се приближи още повече до дъното.
Колко силно е влиянието на Тръмп?
Точно затова погледите на цял свят бяха насочени към този 8 ноември. Тревожният въпрос гласеше: дали Доналд Тръмп и съмишлениците му ще продължат да подкопават демокрацията и да вкарат масово расисти, десни екстремисти и кандидати, отричащи изборните резултати от 2020, на постовете, които на предстоящите президентски избори ще взимат решение за това дали резултатите ще бъдат признати, или не.
Затова в крайна сметка важният въпрос беше този: дали Доналд Тръмп ще успее да продължи своята агресивна политика и извън Белия дом. Политиката, която достигна своята кулминация на 6 януари 2021, когато неговите поддръжници щурмуваха Капитолия във Вашингтон.
Управляващата партия - изненадващо силна
Отговорът е: не, той не успя. Страхът, че на неговите хора ще бъде възложена политическа отговорност в големи мащаби, не се оправда. Напротив. От десетилетия насам нито една управляваща партия не се е представяла толкова добре на междинните избори, колкото сега демократите на президента Джо Байдън.
И в САЩ хората се тревожат най-много от икономическите проблеми, сочат проучванията. И в Щатите цените на жилищния пазар в някои региони нарастват неимоверно. И там инфлацията е висока, а страховете за бъдещето са големи.
Но тези проучвания показват и друго: че много американци са обезпокоени от състоянието на американската демокрация, както и че са разбрали, че от негласуването печелят само фанатиците. Съответно активността на тези избори беше висока.
Младите са загрижени за климата
Прави впечатление това, че на тези междинни избори гласуваха особено много млади хора - такива, които за първи път дават своя глас на избори и които са особено загрижени за борбата срещу климатичната катастрофа. Тема, на която почти всички републиканци гледат с насмешка.
Всичко това - включително и дебатът за абортите - успя все пак да спре победоносният поход на републиканците на Тръмп. Всичко това подсилва позициите на президента Джо Байдън - макар че със сигурност няма да му е по-лесно, тъй като демократите по всяка вероятност ще загубят мнозинството си в Конгреса.
Ще се отърсят ли републиканците от наследството на Тръмп?
Вълнуващият въпрос сега гласи: какво означава този резултат за Републиканската партия? Ще се отърсят ли от наследството на Тръмп? Сега, когато вече се видя, че неговите крайни позиции не могат да спечелят мнозинство? Дали Доналд Тръмп ще обяви през следващата седмица кандидатурата си за президент? И дали хора като Рон Де Сантис, губернаторът на Флорида, който успя да си осигури изборна победа, дистанцирайки се от Тръмп, ще съберат смелост да се изправят срещу него?
След изборите е преди изборите. Джо Байдън също не остави никакво съмнение по този въпрос. Той определи относителния успех на демократите като свой и обяви, че заедно със съпругата си Джил ще решат в началото на следващата година дали да се кандидатират отново.
Много са въпросите, на които през следващите дни и седмици трябва да се намерят отговори. Но засега можем да си поемем дъх. Американската демокрация, която почти беше обявена за мъртва, е жива. И това е наистина добра новина.
Автор: Инес Пол