През тази година Северна Корея драстично увеличи броя на ракетните си тестове и днес изстреля междуконтинентална балистична ракета (МКБР), която според японския министър на отбраната е в състояние да достигне континенталната територия на САЩ. Следва справка, изготвена от Ройтерс, за характеристиките на МКБР и арсенала на Пхенян от МКБР, пише БТА.
КАКВО Е МКБР?
Това е балистична ракета с минимален обсег от 5500 километра, предназначена предимно за пренасяне на ядрена бойна глава. Някои от тези ракети могат да прелетят 10 000 км и повече.
Ракетите от този тип могат да носят само една бойна глава, но усъвършенстваните МКБР могат да носят по няколко бойни глави, всяка с отделна мишена. МКБР биват изстрелвани от различни платформи. Фиксираните стартови установки като ракетни силози имат по-добра защита, но са уязвими за изпреварващи удари. Мобилните установки, вкл. подводници, тежки камиони или ж.п. платформи са по-трудни за откриване, защото осигуряват по-голяма мобилност, но са уязвими, ако бъдат идентифицирани.
КОИ ДЪРЖАВИ ПРИТЕЖАВАТ ТАКИВА РАКЕТИ?
Русия, САЩ, Китай, Великобритания, Франция и Индия имат на въоръжение МКБР, разположени на суша и море. Първото успешно изпитване в Северна Корея бе с "Хвасон-14" през юли 2017 г.
КОЛКО БРОЯ ИМА СЕВЕРНА КОРЕЯ?
Скоро след двата успешни теста с "Хвасон-14" Северна Корея изстреля през ноември "Хвасон-15". Някои експерти от Южна Корея и САЩ смятат, че тези две ракети имат обсег над 10 хиляди километра, докато континентална Америка отстои от Северна Корея на девет хиляди.
След това севернокорейският лидер Ким Чен-ун обяви, че страната е постигнала "великата историческа цел" да създаде свои ядрени сили. През март 2022 г. Пхенян извърши пръв тест на голямата "Хвасон-17" с потенциал да достави ядрена бойна глава навсякъде из САЩ.
За разлика от всички дотогавашни изпитвания на севернокорейски МКБР "Хвасон-17" стартира от подвижна платформа с 11 оси. Експерти казаха, че това е най-голямата в света МКБР с течно гориво, изстрелвана от мобилна установка.