Отидете към основна версия

7 400 13

"Бяхме по-зле и от роби": Какво разказват работници по стадионите в Катар

  • катар-
  • работници-
  • роби-
  • световно първенство-
  • стадиони-
  • футбол-
  • робство-
  • фифа-
  • бедност-
  • труд-
  • експлоатация-
  • човешки права

Великолепните стадиони за Световното първенство в Катар са построени с кървавия труд на много чуждестранни работници

Снимка: БГНЕС/ EPA

Домакините от Катар откриха Световното първенство по футбол на стадион "Ал Байт" в град Ал Хор, на 60 километра от столицата Доха. Стадионът, който може да побере 60 000 души, вече се нарежда до други известни места в историята на футбола: "Маракана", "Уембли", "Сан Сиро" и много други.

"Ал Байт" бе построен специално за Световното първенство по футбол, също както и останалите осем стадиона. Външно фасадата му напомня за традиционните палатки на номадите, а и самото име „Ал Байт“ означава именно това.

Гастарбайтерите често се е налагало да работят по 16 часа

Стадионът е построен предимно от чуждестранни работници. Гастарбайтерите са били подлагани на огромна експлоатация. И това важи за повечето инфраструктурни обекти, построени за Световното първенство. Има множество сведения за мизерните условия, в които са били настанявани работниците, за изнудвачески договори и начисляване на незаконни хонорари на посреднически агенции.

"Чувствахме се като роби, всъщност бяхме по-зле от роби. Един роб поне получава нещо за ядене", казва Нагиндар Ядав. Той е работил на строителната площадка на стадион "Ал Байт" в продължение на близо година - между 2018 и 2019 г. Когато се връща в Непал, той разказва, че е трябвало да работи „поне по 10 часа на ден, а често и по 16 часа”.

Ядав твърди, че е имал право на месечна заплата в размер на 280 евро. Парите обаче се изплащали нередовно или изобщо не се изплащали. Той съобщава и за насилия от страна на началниците: "Когато започнахме работа там, видяхме как седем работници бяха жестоко пребити в офиса на компанията”.

"Двама работници загинаха пред очите ми”

Той разказва и за смърт. "Страхувахме се за безопасността си. Особено когато работехме на голяма височина”, казва Ядав. "Двама работници загинаха пред очите ми. Единият падна в асансьорната шахта, а другият - от крана. Те умряха на място. Бяхме в шок, отказахме да продължим да работим. Но началниците ни принудиха."

През май 2019 г. Ядав подписва клетвена декларация, че няма да говори за смъртта на двамата работници, както прави и друг негов колега. Тогава ФИФА за първи път публично призна, че на строителните обекти за Световната купа са били нарушавани международните трудови стандарти. Преди това ФИФА винаги е отричала това. Също както и Организационният комитет на Световното първенство.

Правозащитници: "Класически пример за принудителен труд”

В свой скорошен доклад правозащитната организация “Equidem” изброява със задна дата множество случаи на дискриминация и експлоатация по строителните площадки на стадионите за Световното първенство по футбол. Организацията изброява и конкретни обвинения, свързани със ситуацията около стадиона „Ал Байт“:

Дискриминация по национален признак

Кражба на заплати чрез неправомерни удръжки или неплатен извънреден труд

Незаконни такси за набиране на персонал

Задържане на паспорти

Прикриване на закононарушения и репресии срещу хората, които докладват за такива нарушения

Липса на възможност за смяна на работодателя

Рискове за здравето и безопасността

Физическо насилие

"Работници по всички обекти са били заплашвани, че ако се оплачат от условията на труд или си поискат заплатите, ще бъдат докладвани на властите, че са избягали от работа или са откраднали нещо. Това е класическа ситуация на принудителен труд", казва Мустафа Кадри, основател и управляващ директор на “Equidem“.

Президентът на ФИФА Джани Инфантино защитава Катар

Ден преди церемонията по откриването президентът на ФИФА Джани Инфантино защити домакините от Катар срещу критиките: "За това, което ние, европейците, сме извършили през последните 3000 години, ще трябва да се извиняваме през следващите 3000 години, а не да учим на морал хората", каза той и обвини западните медии в "лицемерие" и "двойни стандарти”.

На няколко пъти вече Инфантино обръща внимание на подобренията за работниците. Въпреки това правозащитни организации многократно са критикували факта, че макар на хартия да са въведени много реформи в Катар, на практика те често не се прилагат изобщо или се прилагат неадекватно.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 15 гласа.

Свързани новини