Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, министър-председателят на Чешката република Петр Фиала от името на Съвета на Европейския съюз и председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен подписаха Съвместната декларация относно законодателните приоритети на ЕС за 2023 г. и 2024 г., която се базира на солидния напредък през последната година, съобщи ЕП.
В съвместната декларация се излага споделена европейска визия за по-силна и по-устойчива Европа в лицето на непровокираната, брутална агресия на Русия срещу Украйна и нейното широкообхватно въздействие - като същевременно се справя с други сериозни предизвикателства като климатичната криза и икономическите трудности. Европейският съюз ще продължи да подкрепя Украйна и нейния народ, като същевременно ускорява двойния зелен и цифров преход.
"След две тежки години на пандемия и при положение, че руската инвазия все още бушува в Украйна, сега е моментът, в който европейското лидерство е най-необходимо. Необходими са общи действия за осигуряване на европейски решения за нашите граждани и предприятия. Приоритети на Европейския парламент са да гарантира, че нашето законодателство в областта на енергетиката помага за овладяване на сметките и допринася за постигането на дългосрочните ни цели в областта на климата, да гарантира устойчивостта на бюджета на ЕС и да финализира реформите в областта на миграцията и убежището. Тези реформи са особено важни с оглед на европейските избори през 2024 г., когато гражданите ще ни държат отговорни за това как ЕС е отговорил на настоящите предизвикателства“, заяви Роберта Мецола.
"Съвместната декларация, която подписваме днес, потвърждава ангажимента ни да работим за една по-справедлива, по-зелена и по-цифрова Европа. Тя също така подчертава решимостта ни да отстояваме демократичните си принципи, да продължим да развиваме добре функциониращ единен пазар и да отговорим на очакванията на нашите граждани“, допълни Петр Фиала.
В днешната съвместна декларация се подчертават ключови законодателни предложения, които понастоящем са в ръцете на Европейския парламент и Съвета или ще бъдат представени от Европейската комисия през 2023 г. В нея трите институции на ЕС се ангажират да отдават най-голям приоритет на инициативите, насочени към осъществяване на Европейския зелен курс, осъществяване на цифровия преход и повишаване на устойчивостта на ЕС, създаване на икономика, която работи за хората, укрепване на Европа в света, насърчаване на европейския ни начин на живот и защита на нашата демокрация и ценности. Трите институции се стремят да постигнат възможно най-голям напредък по инициативите, включени в съвместната декларация, до следващите европейски избори през 2024 г.
Институциите на ЕС също така приветстват резултатите от Конференцията за бъдещето на Европа и потвърдиха ангажимента си да предприемат последващи действия по предложенията, всяка в рамките на своята компетентност. Много от предложенията на конференцията вече са отразени в работната програма на Комисията за 2023 г.
Въпреки трудната година, ръководителите на трите институции на ЕС също приветстваха постиженията от 2022 г. Това включва по-специално предоставянето на хуманитарна, политическа, финансова и военна подкрепа за Украйна и нейния народ, както и безпрецедентните санкции срещу Русия с цел оказване на икономически натиск и подкопаване на руския военен потенциал. ЕС осигури на украинците достъп до работни места, жилища, образование, обучение и здравеопазване в рамките на първото в историята активиране на механизма за временна закрила. С приемането на плана REPowerEU ЕС постепенно ще премахне зависимостта на Европа от руските изкопаеми енергийни източници, като същевременно ще стимулира възобновяемите енергийни източници и енергийната сигурност. Същевременно изпълнението на националните планове за възстановяване и устойчивост в рамките на програмата NextGenerationEU насърчава устойчивото възстановяване. Трите институции остават ангажирани с намирането на общи решения на ЕС за справяне с кризата с разходите за живот на гражданите и предприятията.