Отидете към основна версия

7 608 32

Изоставени и плячкосани оръжия: как западните служби събират информация за руската армия

  • украйна-
  • изоставени-
  • танкове-
  • оръжия-
  • русия-
  • война-
  • нато-
  • разузнаване-
  • тайни служби-
  • руска армия

Какво знаят службите за възможностите на руската армия?

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка, направена в района на Харков, показва как украински войници предпазливо изследват изоставен руски танк. Във войната срещу Украйна руската армия е загубила множество танкове. Но този на въпросната снимка е особено ценен: той е от типа T-90M - най-модерния в руската армия.

Този танк е на въоръжение само от няколко години. От него руската армия е получила едва няколко десетки бройки. За Украйна един танк от типа T-90M представлява ценен трофей, от който се интересуват живо и нейните западни партньори. Най-новата руска бойна техника привлича вниманието на редица западни тайни служби.

Набавянето на такава информация е част и от задачите на германското външно разузнаване BND. Тази служба събира данни за отбранителните оръжейни системи на противниците, включително и чрез набавянето на конкретни бройки, които да бъдат щателно проучени и тествани. А резултатите се предоставят на съюзниците на Германия от НАТО. Точно това се случва в момента в Украйна, показва журналистическо разследване на Западногерманското радио WDR.

Информацията за разкритията на BND е класифирана

С помощта на украинските военни, шпионите на BND от няколко месеца имат възможност да анализират детайлно в Германия руската бойна техника, която е била заловена в Украйна. Вече са проведени и първи изпитания с бронирано военно оборудване, както и с технологии за отбрана. Тези изпитания, които се извършват съвместно с Бундесвера, включват също и обстрел. Списъкът с желаните от разузнаването оръжейни системи включва също управляеми ракети, системи за прихващане на целта и използваните от Москва ирански бойни дронове.

Тъй като става въпрос за поверителна или класифицирана информация, от външното разузнаване и Бундесвера са отказали подробности относно тайните акции по набавянето на вражеска бойна екипировка и оборудване. След началото на войната през февруари Германия изтегли от Украйна не само дипломатическия си състав, но и работещите на терен сътрудници на BND. Междувременно службата отново поднови дейността си в Украйна, където събира сведения не само за германското правителство, но и снабдява украинските военни с оперативна информация за руската армия.

Непознатите оръжия предизвикват особен интерес

Друг важен аспект от разузнавателната дейност на службите е събирането на информация за руските оръжия и военно оборудване, което е малко известно или напълно непознато на Запада. Така може да бъде проверено какви качества притежават най-новите руски танкове, какво могат те и дали обявените им способности не са просто част от пропагандата на Кремъл. Същия интерес има и Русия, която на свой ред се опитва да се добере до западни военни технологии и бойно снаряжение. Възможно е дори това да е сред причините за колебливото поведение на някои от натовските държави относно оръжейните доставки за Украйна.

Преди няколко седмици британски медии съобщиха, че Русия е изпратила на Иран цели самолети, натоварени с пари в брой и американски и британски оръжия, плячкосани в Украйна, в замяна на ирански бойни дронове за Русия. Европейски експерти по сигурността тълкуват подобно съобщение като ясно предупреждение на Москва към Запада, че негови оръжейни системи могат лесно да попаднат където не трябва.

Тази дейност не е нова за БНД

Още през 1960-те и 1970-те години шпиони на BND са се опитвали да се доберат до съветски оръжия, използвани в различни конфликтни точки по света - например в Шестдневната война от 1967 година и Войната от Йом Кипур от 1973 година. Тогава египетската и сирийската армии са използвал основно съветско оръжие, което Израел е пленявал и предавал на свои партньорски държави и служби, в това число и на германската BND .

"Военната техника на държавите от Варшавския договор, събрана по време на войната в Близкия изток, предлага разнообразни възможности за придобиване на нова представа за състоянието на отбранителните технологии на съветския блок", се посочва в доклад на BND от 24 октомври 1973 година по повод на арабско-израелския конфликт.

Автор: Флориан Фладе

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 45 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: