От Китай през САЩ до Европейския съюз производството на ориз намалява, което повишава цените за повече от 3,5 милиарда души по целия свят, особено в Азиатско-тихоокеанския регион, който консумира 90 на сто от световния ориз, пише Си Ен Би Си, информира БТА.
Глобалният пазар на ориз се очаква тази година да регистрира най-големия си дефицит от две десетилетия, според "Фич солюшънс" (Fitch Solutions). "На глобално ниво най-очевидното въздействие на глобалния дефицит на ориз беше и все още са най-високите от десетилетие цени на ориза", казва анализаторът на "Фич солюшънс" за суровините Чарлз Харт.
Цените на ориза се очаква да останат около настоящите върхове до 2024 г., се посочва в доклад на "Фич солюшънс кънтри риск енд индъстри рисърч" (Fitch Solutions Country Risk & Industry Research) от 4 април. "Като се има предвид, че оризът е основната хранителна стока на множество пазари в Азия, цените са основен определящ фактор за инфлацията на цените на храните и продоволствената сигурност, особено за най-бедните домакинства", посочи Харт.
Глобалният дефицит за 2022/2023 г. ще бъде 8,7 милиона тона, прогнозира докладът. Това ще отбележи най-големия световен дефицит на ориз от 2003/2004 г., когато световните пазари генерираха дефицит от 18,6 милиона тона, коментира Харт.
Недостигът е в резултат от една страна на продължаващата война в Украйна, тъй като оризът стана все по-привлекателна алтернатива след скока в цените на други основни зърнени храни, а от друга - на лошото време в икономики, произвеждащи ориз като Китай и Пакистан. Според Харт и забраната на Индия за износ на натрошен ориз през септември се явява "основен двигател на цените".
По-ниското производство на ориз на годишна база в други страни като САЩ и ЕС също е допринесло за дефицита, каза Оскар Тякра, старши анализатор в световната банка за храни и земеделие "Рабобанк" (Rabobank).
Все пак "Фич солюшънс" изчислява, че световният пазар на ориз ще се върне към "почти балансирана позиция през 2023/24 г.", а цените могат да паднат с почти 10 на сто.