Отидете към основна версия

1 831 7

Мирослав Попов: Днес плащаме сметките на този волунтаризъм, свързван с имената на Елцин и Горбачов

  • съветски съюз-
  • елцин-
  • горбачов

Видяхме как се договаря Брекзит  - години наред, в детайли. В бившия Съветски съюз такова нещо няма. Има едно анархистично решение - всеки взима, колкото може да вземе, казва експертът

Руско-украинският конфликт има в своя зародиш и скандалния начин на "разпарянето" на някогашния Съветски съюз, а това е идентично със сепаратистките проблемите на Китай с Тайван, Тибет и Уйгурия. Това е и причината китайският посланик тъкмо сега да изкаже позицията, че няма нарочен международен договор, който да определя бившите съветски републики, включително Крим, като независими. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Мирослав Попов, експерт по международни отношения в коментар по повод думите на китайския посланик във Франция, относно липсата на конкретен договор за бившите републики.

"Вярно, че китайският посланик е можело да го каже това и преди 10, и преди 20 години. Китай си има свои етно-религиозни, сепаратистки проблеми, преди всичко Тайван, Тибет, и най-болният въпрос е провинция Синдзян, която се нарича още Уйгурия. Парил се е от тези работи и знае колко са опасни в перспектива", каза Попов.

По думите му, темата се свързва с въпроса за постсъветското пространство, защото руско-украинският конфликт има в своя зародиш и скандалния начин на "разпарянето" на някогашния Съветски съюз: "Всички бяхме свидетели как се договаря Брекзит - години наред, в детайли. Всичко се договаря и обсъжда. В бившия Съветски съюз такова нещо няма. Има едно анархистично решение - всеки взима, колкото може да вземе".

"Днес плащаме сметките на този волунтаризъм, който се свързва основно с името на Елцин и на Горбачов, разбира се, като концептуалист", каза още експертът по международни отношения.

Според анализа на Попов, китайският посланик е съобщил свои знания, които са верни от гледна точка на международното право - няма договор какво става с бившите 14 републики, след разпада на СССР. Сблъсъкът идва още от края на 19 век, но за това не се говори в България.

"Австромарксистите развиват тезата, че всяка народност трябва да бъде оформена в своя националноетническа държава. Ние сме преживявали такива драми - с Добруджанската държава и Македония. По тази логика, като се обособи нацията, значи от тук следва, че естествено може да продължи да съществува като самостоятелна държава. Но там където има граници, територия, земя, това се превръща в база за сепаратизъм, а това става опора за войни", допълни експертът.

Попов припомни, че империите изчезват след края на Първата световна война - изчезва Руската, Австро-Унгарската, Османската - също.

"Титовият експеримент - да се уравнят нациите, се видя ,че не е решение на проблема. Сблъсъкът власт - етнос е много деликатен въпрос", допълни той.

"Етноцентричният подход на австромарксистите е изключително вреден и порочен.

Тъжният извод е, че Европа си позволява да не мисли задълбочено по тези въпроси. Може да не сте съгласни с китайския посланик, но от тук не следва веднага да отивате към заклеймяване. Проблемът е реален, лее се кръв в Украйна и тя не е случайна", категоричен е експертът по международни отношения.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания