Съединените щати не позволяват на украинските пилоти да се обучават на изтребители F-16 в Европа въпреки готовността на няколко страни да провеждат такова обучение, съобщава в. "Ню Йорк Таймс".
Анонимен украински служител уточнява, че без разрешение от страна на САЩ украинските пилоти могат единствено да се запознаят с техническия език и да провеждат тактически учения. Тестовите полети на F-16 обаче са невъзможни.
Изданието отбелязва, че администрацията на президента Джо Байдън, която трябва да одобри трансфера на всеки произведен в Америка самолет, все още не е убедена, че Украйна се нуждае от скъпоструващите изтребители.
Високопоставен американски служител заяви, че Белият дом се противопоставя на доставките на F-16 за Киев, защото изтребителят е твърде скъп. В резултат на това твърде голяма част от бюджета за подкрепа на Украйна може да бъде изразходена за изпращането на самолетите. Вместо това Вашингтон ще се съсредоточи върху доставката на други оръжия.
Същевременно обаче източникът не изключи възможността администрацията на Байдън да позволи на европейските страни да изпратят своите налични F-16 на Украйна.
На 17 май, на срещата на върха на Съвета на Европа в Рейкявик министър-председателите на Великобритания и Нидерландия се споразумяха да ръководят т.нар. "самолетна коалиция", чиято цел е предоставяне на F-16 на Украйна.
В речта си във вторник вечерта украинският президент Володимир Зеленски обяви, че Обединеното кралство и Нидерландия, а също и Франция, са се присъединили към въпросната коалиция.
Вчера нидерландският външен министър Вопке Хукстра обаче заяви, че международните преговори относно евентуалната доставка на изтребителите досега не са отбелязали напредък.
Киев не е получил нито един модерен западен самолет въпреки настойчивите си искания и готовността на няколко западни страни да предприемат тази стъпка.
Украйна се надява да получи изтребители F-16 от западните си съюзници, тъй като тези самолети се използват от редица държави и поддръжката им ще бъде по-лесна.