Американският сенатор и член на комисията по външна политика на Сената на САЩ Крис Мърфи заяви, че САЩ трябва да се ангажират по „агресивен начин“ на Балканите и обвини косовските институции за напрежението на север в Косово, съобщи вестник „Коха диторе“, като се позова на интервю на Мърфи пред „Нешънъл джърнъл“, предаде БТА.
Напрежението в Северно Косово нарасна миналия петък, когато косовски сърби се опитаха да попречат на наскоро избраните косовски албански кметове да влязат в общинските сгради и да поемат задълженията си в общините, населени предимно със сърби. Косовската полиция използва тогава сълзотворен газ, за да разпръсне събралите се и да пусне новите служители в офисите. В понеделник се стигна до сблъсъци между протестиращи, полиция и военни на мироопазващите сили на НАТО в Косово КейФОР, при които бяха ранени около 30 войници от КейФОР и около 50 косовски сърби.
„Трябва да се ангажираме по агресивен начин на Балканите, за да запазим мира, защото сега не можем да си позволим да гасим истински пожари в този регион“, заяви Мърфи, който завърши наскоро обиколка из Балканите. Мърфи се съгласи с мнението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, че ситуацията е могла да бъде разрешена по дипломатически път, а не със сила.
Той изрази оптимизъм, че след успокояването на обстановката Косово и Сърбия ще се завърнат към изпълнението на споразумението за нормализация а отношенията си, което постигнаха в Охрид на 18 март.
ЕС и САЩ представиха вчера на властите в Прищина няколко искания, целящи успокояване на ситуацията в Северно Косово, включително провеждането на нови избори и формирането на Съюз на сръбските общини.
Американският държавен секретар също разкритикува Косово и обвини правителството в страната за действията му, които са довели до „ескалация на напрежението на север (в Косово) и засилване на дестабилизацията“, припомня „Коха диторе“.
По-рано тази седмица Косово беше отстранено от учението на НАТО „Defender Europe 2023“, а посланикът на САЩ в Прищина Джефри Ховениер обяви, че това действие е предприето като мярка след последните събития в северната част на Косово. По-късно американският посланик направи предложение новоизбраните кметове косовски албанци да изпълняват длъжността си от друга сграда, за да може ситуацията да се успокои.
Заради напрежението около протестите на косовските сърби в северните косовски общини, които продължават от няколко дни, както и последствията от тях, опозицията в Косово обвини преди дни Курти, че влошава връзките на страната със САЩ и поиска оставката му.
Косовският премиер Албин Курти коментира вчера пред телевизия КТВ позицията на САЩ по отношение на събитията на север в страната, като заяви, че ситуацията, в която Косово се намира, се дължи на „агресивността на Сърбия, която не се дистанцира нито от (бившия сръбски президент Слободан) Милошевич, нито от (президента на Русия Владимир) Путин и финансира банди, които се кланят на тях двамата“.
„Републиката се поддържа от Конституцията със закон и институции. Трябва аз да се погрижа за този народ, защото затова са ме докарали на този (премиерски) стол. Имам най-висока оценка и уважение към (американския) посланик Ховениер (…), но хората гласуваха за мен, не ме е назначил посланикът“, заяви Курти. Премиерът на Косово допълни, че народът е този, който е гласувал за него и който може да избира или да сваля от власт, защото той (народът) е източник на суверенитета.
На въпроса на КТВ дали Косово ще може да устои на евентуална агресия от страна на Сърбия, предвид разполагането на армията на Сърбия на границата с Косово, премиерът на Косово, Албин Курти отказа да прогнозира и заяви, че „разбира се, е добре да имаш помощ“.
Косовските сърби не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово и все още гледат на Белград като на своя столица. Сърбия също не признава независимостта на Косово. Сърбите в Косово бойкотираха местните избори през април и кандидатите от албански произход спечелиха изборите в четири общини, населени предимно със сърби - Звечан, Лепосавич, Зубин поток и Северна Митровица.