Отидете към основна версия

5 110 13

Върховният съд каза "Не" на Джо Байдън

  • сащ-
  • джо байдън-
  • демократическа партия

Около 26 милиона американци са кандидатствали към ноември за опрощаване на студентски заеми, а Министерството на образованието на САЩ одобри молби от 16 милиона

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Върховният съд на САЩ блокира в петък плана на администрацията на президента Джо Байдън за опрощаване на студентски заеми, съобщава CNN.

Така отхвърли програма, насочена към предоставяне на до 20 000 долара облекчение на милиони кредитополучатели, борещи се с неизплатени дългове.

Решението беше взето с 6 гласа "за" срещу 3 гласа "против", като главният съдия Джон Робъртс е от консервативното супермнозинство.

Решението се приема като поражение за президента Байдън. Но може и да бъде използвано от него в президентската надпревара през 2024 г., като се опита да стимулира либералите с довода, че консервативният съд му е попречил да облекчи дълга на избирателите.

Междувременно републиканците празнуват решението като поражение на плана за "спасяване".

Ръководените от републиканците щати и консерваторите, оспорващи програмата, казват, че тя се равнява на незаконен опит за изтриване на около 430 милиарда долара федерален дълг по студентски заем под прикритието на пандемията.

Робъртс каза, че администрацията на Байдън и министърът на образованието са пренаписали закона.

Припомняме, че през ноември Федерален съдия в Тексас постанови, че планът на президента Байдън да анулира стотици милиарди долари дълг по студентски заеми е незаконен и трябва да бъде отменен.

Американският окръжен съдия Марк Питман, назначен от бившия републикански президент Доналд Тръмп във Форт Уърт, тогава нарече програмата "противоконституционно упражняване на законодателната власт на Конгреса", тъй като се произнесе в полза на двама кредитополучатели, подкрепени от консервативна защитническа група.

Планът за облекчаване на дълга вече беше временно блокиран от базирания в Сейнт Луис 8-ми окръжен апелативен съд на САЩ, докато разглежда искането на шест ръководени от републиканците щата да го наложи, докато те обжалваха отхвърлянето на собствения си иск.

Около 26 милиона американци са кандидатствали към ноември за опрощаване на студентски заеми, а Министерството на образованието на САЩ одобри молби от 16 милиона.

Планът на Байдън беше обект на няколко съдебни дела от страна на консервативни главни прокурори и юридически групи. Планът, обявен през август, призовава за опрощаване на до 10 000 долара дълг за студентски заем за кредитополучатели, които изкарват по-малко от 125 000 долара годишно или 250 000 долара за семейни двойки.

Безпартийната бюджетна служба на Конгреса през септември изчисли, че опрощаването на дълга ще елиминира около 430 милиарда долара от 1,6 трилиона долара неизплатен студентски дълг и че над 40 милиона души отговарят на условията да се възползват.

В четвъртък Върховният съд прие друго решение, което бе критикувано от Байдън - забрани използването на расова и етническа принадлежност при приема в университети в страната.

Главният съдия Джон Робъртс написа в мнението на мнозинството, че макар действията да са "добронамерени", те не могат да продължат вечно и представляват противоконституционна дискриминация срещу другите.

"Студентът трябва да бъде третиран въз основа на неговия или нейния опит като индивид - не въз основа на раса", пише Робъртс.

Съдия Соня Сотомайор обаче обвини мнозинството, че са далтонисти за реалността на "ендемично сегрегирано общество".

"Пренебрегването на расата няма да изравни общество, което е расово неравнопоставено", пише тя.

Това решение нанася сериозен удар на десетилетна практика, която увеличава възможностите за образование за афро-американци и други малцинства.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 9 гласа.

Свързани новини