Отидете към основна версия

27 Юли, 2023 22:58, обновена 27 Юли, 2023 22:58 7 155 135

Надежда за мир в Украйна! Продължават тайните дипломатически преговори между САЩ и Русия

  • сащ-
  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • сергей лавров-
  • нато

Имало е и среща с руския външен министър Сергей Лавров в опит да се положат основите за преговори, които да сложат край на войната

Снимка: Shuttertock

Тайни дипломатически преговори между бивши високопоставени служители на националната сигурност на САЩ и високопоставени членове на Кремъл продължават. Това потвърди пред The ​​Moscow Times бивш американски дипломат, пожелал анонимност, който пряко участва в преговорите.

Припомняме, че в началото на юли телевизия NBC за първи път съобщи за съществуването на тези задкулисни дискусии. Те включват бивши американски служители, участващи в дискретен обмен с Кремъл.

Имало е и среща с руския външен министър Сергей Лавров, в опит да се положат основите за преговори, които да сложат край на войната в Украйна.

При наличието на официални правителствени преговори (дипломация линия 1) и неофициалните експертни диалози (линия 2), тези скрити дискусии (линия 1.5) позволяват на двете страни да се разберат по въпроса за това, какви действия биха сметнали за абсолютно неприемливи. По този начин могат да бъдат смекчени потенциалните конфликти.

Предвид поверителния характер на тези дискусии, бившият американски дипломат на линия 1.5 е пожелал самоличността му да не бъде разкрита.

Според него срещите между официалните лица се провеждат поне два пъти месечно, често в онлайн формат. Той е посещавал Москва поне веднъж на всеки три месеца.

"Получихме известен достъп до мисленето на Кремъл, макар и не толкова, колкото бихме искали", обясни той, като по негова преценка руснаците не са били в състояние да формулират какво точно искат и от какво се нуждаят. "Те не знаят как да определят победа или поражение. Всъщност някои от елитите, с които разговаряхме, изобщо не са искали войната, като дори казваха, че това е била пълна грешка", каза той. "Но сега те са във война - претърпяването на унизително поражение не е опция за тях."

Според него, САЩ са били готови да работят конструктивно с Москва. Това влиза до известна степен в несъответствие с официалната политика на щатите да притискат Русия финансово и да я изолира в международен план, за да ѝ попречат да продължи война срещу Украйна. "Опитът да се изолира и осакати Русия до точката на унижение или колапс би направил преговорите почти невъзможни - вече виждаме това в резервираността на официални лица в Москва", изтъкна той.

Анонимният бивш служител обясни още, че от САЩ са заели позиция, че се нуждаят от достатъчно силна Русия, защото наличието на такава създава стабилност около нея. Според него, ако Русия има стратегическа автономия, САЩ могат по-добре да разширят дипломатическите възможности в Централна Азия. "Ние в САЩ трябва да признаем, че пълната победа в Европа може да навреди на интересите ни в други части на света", обясни той и заключи, че "руската сила не е непременно нещо лошо".

Той призна още, че пълното прекъсване на връзките между Москва и Пекин е нереалистична цел. Въпреки това, според него трябва обаче да се положат усилия за ограничаване на степента на тази връзка. Целта на Вашингтон е да постигне баланс, който предотвратява огромната консолидация на руската мощ, като същевременно насърчава дипломатическите възможности в Азия, където Москва играе значителна роля.

Бившият служител обаче отбеляза, че "това не означава, че изоставяме Украйна или Европа". Целта според него е да се гарантира независимостта на Украйна, "като същевременно върнем Русия като по-креативен играч в европейската сигурност."

"По този начин администрацията на Байдън осъзна - макар и твърде късно - че Русия иска да бъде взета на сериозно, като нейното военно натрупване по границите на Украйна през 2021 г. беше тактика за привличане на внимание."

"Има сериозна липса на устойчив диалог между САЩ и Русия относно европейската сигурност", каза бившият служител. "Нашите преговори в началото на 2022 г., преди пълномащабното нахлуване, трябваше да останат поверителни, но руснаците продължиха да разкриват подробности. Това направи преговорния процес много по-труден", обясни той. Според него обаче, рано или късно Русия и Украйна ще трябва да седнат заедно на масата за преговори.

"Предложихме да създадем редица дипломатически канали, за да задоволим желанията на всички участващи страни", изтъкна той. "Първо трябва да има сериозен канал САЩ-Русия, тъй като това са единствените две държави, достатъчно мощни, за да преговарят за сигурността в Европа. Разбира се, трябва да има канал между Украйна и Русия, друг между Русия и ЕС; и един между Русия и глобалния юг."

По време на дискусиите стана ясно, че шансовете на Украйна да си върне окупираните територии са изключително малки. Крим остава особено спорен въпрос, тъй като Украйна предявява намерението си да си върне региона.

"Ако Русия сметне, че може да загуби Крим", каза бившият служител, "тя почти със сигурност би прибегнала до тактически ядрени оръжия."

Бившия служител отбеляза, че Вашингтон е предлагал да помогне за провеждането на честни референдуми в окупираните от Русия територии Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие, в които жителите да гласуват дали желаят да бъдат част от Украйна или Русия. От Москва обаче са отхвърлили това предложение и са заявили, че териториите са анексирани септември 2022 г. след вече извършен референдум.

Според него "в руската дипломация сега всичко е свързано, всичко е изградено около мястото на войната, което прави невъзможно извършването на продуктивни форми на дипломация." "Проблемът беше по-малко с руския елит като цяло, отколкото конкретно с Путин", обясни той и добави, че "Путин е основната пречка за целия прогрес". По думите му, администрацията на САЩ е направила поне един опит да говори с Кремъл, но тогава самият Путин е отказал.

Поради тази причина, твърди той, Вашингтон "трябва да започне да достига до антивоенния руски елит и да започне да напредва с него". Ако имаше подкрепа сред елита за друг лидер, каза той, "свалянето на Путин не би било невъзможно".

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 60 гласа.

Свързани новини