Срещата на върха на петте страни от БРИКС е посветена на темата дали да се разшири организацията и как тя може да бъде противовес на западните сили, но снощи в Йоханесбург срещата започна под сянката на руската инвазия в Украйна с видеоизказване на руския президент Владимир Путин, пише в. "Ню Йорк таймс".
Путин е единственият от петимата правителствени ръководители, който не пристигна в Република Южна Африка (РЮА), тъй като е издирван за военни престъпления по силата на заповед, издадена от Международния наказателен съд, посочва американското издание.
Войната, перспективата за голямо разширяване на БРИКС и повишеното напрежение между Китай и САЩ привлякоха необичайно внимание към срещата на върха, която се проведе сред блестящите небостъргачи в центъра на Йоханесбург, коментира "Ню Йорк таймс".
В деня на откриването на икономическата среща на върха Путин отправи множество нападки срещу Запада, говорейки с възмущение за "нелегитимните санкции" срещу страната си и заплашвайки да прекрати за постоянно износа на зърно от Украйна, пише в. "Вашингтон пост".
В своята продължила 17 минути предварително записана реч той се съсредоточи върху войната в Украйна и отношенията на Русия със Запада - въпреки че южноафриканските официални представители бяха заявили, че търканията между Изтока и Запада не трябва да стават водещи на срещата и се надяваха да отклонят разговора от влошаващия се геополитически климат, коментира изданието.
Китайският президент Си Цзинпин също внесе атмосфера на конфронтация в срещата на върха, като в своя реч, прочетена от негово име от министър на китайското правителство минути след обръщението на Путин, заяви, че "някаква държава, обсебена от идеята да запази хегемонията си, прави всичко възможно да осакати нововъзникващите пазари и развиващите се страни", като с думите си очевидно визираше САЩ, отбелязва "Вашингтон пост".
Страните от БРИКС представляват около 40% от световното население и една четвърт от световния БВП и групата от известно време обмисля разширяване, пише британският в. "Гардиън". За тридневната среща на върха в Йоханесбург пристигнаха лидери от повече от 40 страни, предимно от Африка и други страни от Глобалния Юг. Според южноафриканските организатори много от тези страни са изразили интерес да се присъединят към организацията.
Сред членовете на групата се води дебат за това докъде трябва да стигне разширяването и какви критерии трябва да се използват при вземането на решение за членство, като позицията на Индия е най-предпазлива, посочва изданието. Бразилия подкрепя приемането на Аржентина в БРИКС, но предупреждава, че бързото разширяване може да отслаби влиянието на организацията, пише още "Гардиън".
В деня на откриването на срещата имаше призиви за повече икономическо сътрудничество и взаимодействие в области като здравеопазването, образованието и изменението на климата, като същевременно се отрази засилващото се настроение в някои части на света, че институциите, които се смятат за ръководени от Запада, включително ООН, Световната банка и Международния валутен фонд, не отчитат интересите на развиващите се страни, пише испанският в. "Паис".
Представители на БРИКС отхвърлиха предположенията, че под влиянието на Китай и Русия блокът се насочва към противопоставяне срещу Запада, като заявиха, че той по-скоро се грижи за интересите на Глобалния Юг, коментира изданието, но добавя, че САЩ и ЕС ще следят отблизо събитията в Йоханесбург, като дългият списък на страните, които се редят на опашка за присъединяване към БРИКС, подсказва, че призивите на блока за реорганизация на структурата на световното управление може би се харесват на мнозина.