Отидете към основна версия

35 735 39

Защо днес в цяла Германия вият сирени и телефони

  • германия-
  • сирени-
  • берлин

Предупреждения ще се чуват и по високоговорителите и информационните системи на германските железници

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Днес в цяла Германия тестват сирените за предупреждение при катастрофи. Алармата ще прозвучи и по мобилните телефони, дори ако звукът им е изключен. Какво трябва да знаете?

На фона на зачестяващите природни катастрофи Германия е наясно, че в страната трябва да има добре функционираща система за предупреждения. Затова днес, 14 септември, в цялата страна отново ще прозвучат сирени и аларми.

По време на т.нар. ден за проверка на алармените сигнали в 11 часа ще се включат 38 000 сирени, с които ще бъде тествана възможността за предупреждения при катастрофи. Освен това аларми и предупредителни сигнали ще звучат по телефонни приложения, по радиото и телевизията. Предупрежденията ще бъдат отразени и на близо 6600 дигитални информационни табла из цяла Германия. Поне такъв е планът на германската Служба за защита от катастрофи и бедствия.

След провала през 2020

Първият подобен национален ден за тестване на предупредителните сирени и аларми през 2020 година завърши с провал. Тогава много от сирените в страната въобще не се включиха. А мобилните приложения на телефоните заработиха с около 20 минути закъснение.

Тестът през 2021 бе отменен. А през декември 2022 бе проведен втори опит, който беше далеч по-успешен. Очаква се днес в 11 часа из страната да започнат да вият сирени на най-високото предупредително ниво. Тъй като става дума за тест, хората, които чуят предупредителният сигнал, не бива да предприемат нищо. В 11:45 тестът би трябвало да е приключил - както и през миналата година.

Алармата по мобилните телефони

През 2022 страната тества нова система за предупреждения от катастрофи и по мобилните телефони - т.нар. Cell-Broadcast-System. Тя ще бъде тествана и тази година: очаква се и мобилните телефони из цялата страна да поручат предупредително съобщение, което ще бъде съпроводено от много силен аудиосигнал. Той ще прозвучи в 11 часа - дори и ако звукът на мобилния телефон е изключен. Освен това мобилните телефони ще вибрират, а при някои съобщението ще бъде изчетено автоматично от компютърен глас. Мобилните телефони няма да получат съобщението само ако са в самолетен режим.

В теста участват и други предупредителни приложения, които могат да се инсталират на мобилните телефони, например NINA или Katwarn. Предупреждения ще се чуват и по високоговорителите и информационните системи на германските железници.

Днешният тест обхваща отново цялата страна. Това обаче далеч не означава, че навсякъде ще вият сирени. В Берлин например това няма да се случи - там разчитат на другите канали за предупреждение. Причината: в началото на 1990-те предупредителните сирени в Берлин бяха премахнати.

Трябват ли ни сирени?

След края на Студената война на много места беше разпространено мнението, че вече няма нужда от сирени. Затова и те частично бяха премахнати. От началото на руската агресивна война срещу Украйна обаче, както и на фона на все по-зачестяващите природни бедствия мнозина промениха мнението си.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 36 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: