Руският президент Владимир Путин очаква засилване на антируските санкции, с които Западът вече се е самонаказал. Тази оценка на ситуацията даде държавният глава на среща по икономически въпроси, съобщава ТАСС.
"Трябва да сме подготвени за факта, че западният санкционен натиск ще се засили, предупреди той. Да, през последните години нашите така наречени партньори вече приеха безброй пакети от санкции, самите те на практика се оплетоха в тези санкции, опитаха се да ни накажат, но в крайна сметка, както виждаме, това е напълно очевидно нещо, това е видно от статистиката, те удрят собствената си икономика, по отношение на работните места", каза Путин.
Припомняме, че на 31 октомври стана ясно, че Европейският съюз (ЕС) обмисля нов кръг от ограничения, които биха засегнали около 5 милиарда евро в търговията с Русия като част от пакет от санкции, насочен срещу Москва за войната ѝ срещу Украйна.
12-ят пакет на блока, откакто Русия започна своята инвазия миналата година, ще затегне ограниченията върху източниците на приходи и индустрията на Москва и ще ограничи способността на Кремъл да захранва военната си машина.
Големи отрасли от икономиката на Русия вече бяха атакувани, оставяйки политиците в ЕС да запълнят пропуските, да използват целенасочени мерки и да затегнат съществуващите санкции.
Освен това ЕС обмисля възможността за въвеждане на забрани за лицензиране на софтуер и ограничаване на вноса на определени продукти от обработени метали и алуминий, строителни продукти, транспортни стоки и диаманти.
Новият пакет от санкции може да включва и над 100 физически и 40 юридически лица.
Миналата седмица беше съобщено, че Европейската комисия (ЕК) работи върху предложение за обединяване на част от печалбите, получени от замразени руски държавни активи, за да помогне на Украйна и нейното следвоенно възстановяване. Това съобщи председателят на комисията Урсула фон дер Лайен.
Тя съобщи по време на пресконференция след срещата на върха на лидерите на ЕС, че стойността на замразените руски суверенни активи днес е 211 милиарда евро. Припомни, че блокът е решил, че Русия трябва да плати за възстановяването на Украйна.
ЕС замрази руски суверенни активи през март 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна през предходния месец.
Фон дер Лайен каза, че финансовите министри са постигнали добър напредък по някои основни принципи по време на годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка в Маракеш по-рано този месец.
Лайен не коментира кога ще дойде предложението.
Белгия заяви през юни, че извънредните печалби от замразени руски активи там могат да осигурят 3 милиарда евро годишно за възстановяване на Украйна. Голяма част от активите са в Белгия.
Съединените щати и Великобритания подкрепят идеята на ЕС за отклоняване на печалбите от лихви от активи, въпреки че има правни усложнения, които трябва да бъдат разрешени, преди парите да бъдат иззети.
ЕС като цяло подкрепя плана за подкрепа на Украйна с 50 милиарда евро през следващите четири години. Но 27-членния блок има нужда от време до декември, за да договори подробностите.
ЕК предложи през юни 50 милиарда евро за Украйна от 2024 г. до 2027 г. като част от преразглеждането на бюджета на ЕС, за което правителствата на ЕС се надяват да постигнат съгласие до декември.
"Има силно мнение, че се нуждаем от повече пари за Украйна", каза ирландският премиер Лео Варадкар във втория ден от разговорите на лидерите на ЕС в Брюксел.
"Но има много малко съгласие за това къде ще намерим парите. Мисля, че ще постигнем споразумение до декември", каза той.
Русия може да издържи с години на още западни санкции. Това заяви в края на октомври говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Попитан за подобна перспектива, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза: "Русия живее под режим на санкции от доста дълго време, от десетилетия, и ние сме се адаптирали достатъчно към него, така че такива времеви хоризонти като 5-10 години не ни плашат."
"Що се отнася до новите пакети, да, те се подготвят, това е доста добре известно и предвидимо... Можем само да чакаме да видим какво още ще измислят нашите опоненти", каза той в редовния си брифинг.
Русия твърди, че санкциите са помогнали за стимулиране на вътрешното промишлено производство и казва, че те никога няма да я възпрат да преследва това, което вижда като свои жизненоважни национални интереси в Украйна.