Съединените щати – заедно с Европа или други влиятелни нации, които са останали неутрални във войната, като Индия или Бразилия – трябва да ръководят евентуални мирни преговори, защото Зеленски, политически, не може, пише американското списание The Nation.
Зеленски има всички стимули да продължи да се бори, защото иначе рискува евентуален преврат. Но при достатъчно американски натиск Зеленски вероятно ще се насочи към масата за преговори с Владимир Путин, който в крайна сметка ще осъзнае, дори и да не го е разбрал, че не може да постигне максималистичните си цели в Украйна.
По-големият и все още без отговор въпрос е какви условия могат да приемат украинското и руското правителство, за да сключат прекратяване на огъня. Но единственият начин да разберете е да преговаряте. САЩ трябва да работят, за да спрат клането и да спасят украинските цивилни от война, която може да погълне остатъка от десетилетието.
Логиката на пълното поражение на Русия не е реална, защото Русия е много по-голяма страна от Украйна. Русия може да загуби 150 000 войници и да изпрат повече. Вермахтът не успя да победи съветската армия във война на изтощение. Няма много причини да вярваме, че дори с повече време – повече жертви, по-голям риск от ядрена ескалация – всички цели на бойното поле на Украйна ще бъдат постигнати.
Администрацията на Байдън ще трябва да се съобрази с реалността, че десетки милиарди военна помощ са купили в най-добрия случай безизходица и всеки опит да се заличи Русия по начина, по който Зеленски и съюзниците му все още копнеят, може да ускори Трета световна война.
Мирът трябва да бъде крайната цел. Колко още цивилни трябва да загинат? И колко дълго САЩ и Русия могат да рискуват пряк сблъсък?