Отидете към основна версия

2 099 27

ISW: Сражения и минимални руски успехи край Бахмут и Авдеевка

  • украйна-
  • русия-
  • бахмут-
  • авдеевка

Втората руска военна цел е превземането на цялата Донецка област, припомня ISW

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Според ежедневния доклад на Института за изследване на войната (ISW) едно от главните руски военни усилия е превземането на остатъка от Луганска област и натиск на запад в източната част на Харковска област и северната част на Донецка област.

Руските и украинските сили продължиха позиционните сблъсъци по линията Купянск-Сватово-Креминна на 3 януари, но няма потвърдени промени на фронтовата линия в този район. Позиционните боеве продължават на североизток и изток от Купянск близо до Синковка, езерото Лиман и Петропавловка и на запад и югозапад от Кремина близо до Терни и района на Серебрянските гори.

Украинското издание "Суспилне" съобщи, че руските сили са извършили ракетен удар, който е унищожил училище в Основианския район в град Харков през нощта на 2 януари.

Втората руска военна цел е превземането на цялата Донецка област, припомня ISW.

Руски военен блогър твърди, че руските сили са напреднали североизточно от Бахмут на 3 януари, но няма потвърдени промени на фронтовата линия в тази област. Според него руските сили са подновили атаките по североизточния и източния фланг на Веселе (около 18 км североизточно от Бахмут) и публикува карта, в която се твърди, че руските сили напредват в тези райони. ISW все още не е видял визуално потвърждение за този руски напредък близо до Веселе.

Руските сили наскоро извършиха потвърдено настъпление северозападно от Бахмут. Командващият украинските сухопътни сили генерал-полковник Александър Сирски отбеляза, че се водят интензивни боеве близо до Богдановка и че руските сили се опитват да напреднат към Часов Яр, западно от Бахмут. Военни блогърисъщо така твърдят, че руските сили са напреднали югозападно от Бахмут близо до Клешчеевка и Кудрюмовка, въпреки че ISW не е наблюдавало визуално потвърждение на руските успехи в тази област.

Руските сили наскоро извършиха потвърдено настъпление югозападно от Авдеевка. Геолокирани кадри, публикувани на 3 януари, показват, че руските сили са постигнали незначителен успех на северозападния бряг на Измайловското езеро в покрайнините на Первомайске (югозападно от Авдеевка

Руските сили постигнаха и потвърдени успехи по време на наземна атака югозападно от град Донецк. Геолокирани кадри, публикувани на 3 януари, показват последиците от руско нападение югоизточно от Победа (около 10 км югозападно от град Донецк) и показват, че руските сили са направили редица незначителни настъпления в югоизточните покрайнини на Победа..

Руските и украинските сили продължиха позиционните боеве в района на границата на Донецка и Запорожка област на 3 януари, но няма потвърждение за промени на фронтовата линия в тази област. Руски и украински източници съобщават за позиционни боеве югозападно от Велика Новоселка близо до Приютне и западно от Старомайорске.

Съобщава се, че украинските сили са постигнали незначителен напредък в западната част на Запорожка област на фона на продължаващите позиционни боеве в района на 3 януари, въпреки че ISW не е забелязала никакви потвърдени промени. Украинският генерален щаб съобщава, че украинските сили незначително са напреднали източно от Роботино близо до Вербово.

Позиционните сражения продължават на източния (левия) бряг на Херсонска област на 3 януари, но няма потвърдени териториални настъпления в района. Руските и украинските сили продължиха да се сражават близо до Кринки. Руски военен блогър твърди, че руските сили в района имат числено предимство в личния състав, но че украинските сили компенсират с електронна война и удари с дронове

Руски източници обвиниха украинските сили, че са извършили удар със Storm Shadow срещу окупирания Крим на 2 януари, но твърдят, че руските сили са прихванали всички ракети. Окупационният ръководител на Севастопол Михаил Развожаев твърди, че руските сили са прихванали ракета над нос Фиолент (южен Севастопол), а кадрите показват стълбове дим над залива.

Държавите - членки на НАТО, продължават инициативите за подкрепа на украинските операции във въздушната област. На 3 януари норвежкият министър на отбраната Бьорн Арилд Грам обяви, че Норвегия предоставя два изтребителя F-16 и 10 инструктори за обучение на украински военнослужещи в Дания.

Грам заяви, че партньорите на Украйна ще работят "ден и нощ" за създаването на трайни и модерни украински военновъздушни сили.

В изявление от 3 януари НАТО също така обяви, че Агенцията на НАТО за поддръжка и снабдяване ще подкрепи коалиция от държави членки, включваща Германия, Нидерландия, Румъния и Испания, за закупуването на до 1000 ракети Patriot за укрепване на противовъздушната отбрана на държавите членки, като допълнително отбеляза, че партньорите от НАТО и преди са доставяли на Украйна системи Patriot.

Не е ясно дали Украйна ще получи някоя от 1000-те ракети "Пейтриът" и в какъв срок. Договорът на стойност 5,5 млрд. долара ще подпомогне създаването на завод за производство на ракети Patriot в Германия, като увеличи наличните доставки на ракети Patriot и попълни запасите на държавите членки.

Украинският главнокомандващ генерал Валерий Залужний заяви на 2 януари, че предоставените от Запада системи Patriot са позволили на украинските сили да свалят рекорден брой от 10 хиперзвукови ракети "Кинжал" по време на руските удари през нощта на 1 срещу 2 януари и през деня на 2 януари.

Свързаните с Кремъл говорители може би създават условия за обвиняване на Запада за потенциален бъдещ конфликт в Арктика.

Известен руски военен блогър, когото Кремъл и руското министерство на отбраната (МО) наскоро наградиха за заслуги към руските въоръжени сили и чийто канал напоследък е посветен на Арктическия регион, подсили публикация, в която друг военен блогър отговори на коментарите на датското външно министерство за това как датското председателство на Северното отбранително сътрудничество (НОРДЕФКО) ще се съсредоточи върху сигурността в Арктика, след като в докладите на датската служба за отбранително разузнаване и в Стратегическата концепция на НАТО за 2022 г. руската дейност в региона е посочена като възможна причина за бъдеща регионална нестабилност.

Военният блогър твърди, че въпреки датските изявления за надеждите на Дания да запази Арктика като регион с ниско напрежение, Дания разглежда Русия като основна заплаха в Арктика, което предполага, че военният блогър разглежда отговора на Дания на руските действия в Арктика като ненужен и несъвместим с други датски сигнали.

Началникът на руския Генерален щаб армейски генерал Валерий Герасимов заяви на 21 декември 2023 г., че Русия е разположила сили в Арктика не като демонстрация на военна сила, а за да осигури руското икономическо развитие в региона, докато официални лица от Кремъл, включително руският президент Владимир Путин, все по-често обвиняват западните държави, че подготвят арктическите страни за конфронтация срещу Русия.

Усилията на кремълските говорители да създадат такива информационни условия може би проникват в по-широкото руско информационно пространство. Друг виден руски военен блогър, който и преди е разпространявал разкази на Кремъл за максималистичните цели на Русия за имперско завладяване на Украйна, разпространи публикация, в която се твърди, че следващото регионално "избухване" ще бъде в Прибалтика и скандинавските страни.

В поста неясно се твърдеше, че неуточнен участник, вероятно Западът, подготвя балтийските и скандинавските народи за конфронтация с Русия и че балтийските и скандинавските страни отдавна нямат суверенитет - повтаряйки разказите на Кремъл за това как държавите, които не са велики сили - като Украйна - нямат пълен суверенитет.

Тези информационни линии са тревожно сходни с оправданията, които Кремъл използва, за да нахлуе в Украйна през 2022 г. и да продължи инвазията. Няма индикации, че Русия ще търси конфликт с НАТО в най-близко бъдеще, но Москва започна да провежда подобни информационни операции в Украйна много години преди руските инвазии през 2014 г. и 2022 г.

В интервю, публикувано на 3 януари, президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев определи Русия като "основен партньор и съюзник" на Казахстан, въпреки неотдавнашните усилия за отдалечаване на Казахстан от Русия.

Токаев подчерта силата на настоящите руско-казахстански отношения и позицията на Русия на световната сцена, като заяви, че "нито един проблем в света не може да бъде решен" без участието на Русия.

Изявлението на Токаев идва, след като на 1 януари Казахстан пое председателството на ръководената от Русия Организация на Договора за колективна сигурност (ОДКС).

Напоследък Токаев се опитва да балансира между поддържането на приятелски отношения с Русия и допускането Казахстан да попадне твърде далеч под руско влияние, което вероятно отразява нарастването на напрежението, предизвикано от войната на Русия в Украйна.

Преди това Русия изпрати въздушнодесантни елементи (ВДВ) в Казахстан като мироопазващи сили на ОДКБ, за да помогне за потушаването на вътрешните антиправителствени протести през януари 2022 г., но според съобщенията Токаев е отказал да помогне на Путин да потуши бунта на ЧВК "Вагнер" през юни 2023 г.

Токаев също така отказва да признае претендираната от Русия независимост на Донецката и Луганската народна република (ДНР и ЛНР) след началото на пълномащабната инвазия през февруари 2022 г. и впоследствие отказва да признае незаконното анексиране на ДНР, ЛНР и Запорожка и Херсонска област от Русия през септември 2022 г.

Напоследък руското общество също така засили насилието и лишаването от права на мигрантските общности от Централна Азия, живеещи в Русия, включително на мигрантите от Казахстан. Това вероятно се е превърнало в нарастваща точка на невралгия в отношенията на Русия с нейните централноазиатски съседи, особено след като Русия масово мобилизира мигранти от Централна Азия да се бият в Украйна.

Неотдавна казахстански съд осъди казахстански гражданин за наемничество за това, че се е сражавал с "Групата Вагнер" в Украйна, което подсказва, че казахстанските власти изпитват дискомфорт около идеята техни граждани да се присъединяват към Русия във военно отношение.

Въпреки тези очевидни търкания, Токаев наскоро подчерта степента на приятелските руско-казахстански отношения на 19-ия руско-казахстански форум за регионално сътрудничество в Анкара, Турция на 9 ноември 2023 г., също така вероятно ще поддържа силни връзки с Русия, като същевременно ще остане относително независим.

На 3 януари Русия и Украйна размениха военнопленници, като това беше най-големият обмен на военнопленници до момента и първият официален обмен на военнопленници от август 2023 г. насам. Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че над 200 украински войници и цивилни граждани са се завърнали в Украйна от руски плен, включително служители на украинските въоръжени сили, Националната гвардия, Военноморските сили и Държавната гранична служба.

По-късно комисарят на Върховната рада на Украйна по правата на човека Дмитрий Любинец уточни, че 230 украински военнослужещи са се завърнали в Украйна в рамките на 49-ата размяна на военнопленници от началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.

Любинец и Зеленски отбелязаха, че много от украинските военнопленници са се сражавали и са били пленени на Змийския остров и в Мариупол, което предполага, че тези войници са били в руски плен в продължение на почти две години.

Руското министерство на отбраната (МО) на свой ред заяви, че 248 руски военнослужещи са се завърнали в Русия в рамките на размяната, и особено благодари на Обединените арабски емирства (ОАЕ) за ролята, която са изиграли в посредничеството при размяната.

Руските източници не бяха единодушни относно точния брой на върнатите в рамките на размяната украински военнослужещи, като някои твърдяха, че те са 173, а други - че са "до 230".

Руските военни блогъри като цяло похвалиха руското МО за това, че е осигурило връщането на по-голямо съотношение между руските и украинските военнопленници, което според руски източници е било отдавна закъсняло след крайно непопулярната размяна на военнопленници през септември 2022 г., при която 215 украински военнопленници, включително пленените лидери на Азовския полк, които Русия първоначално беше обещала да държи в затвора поне до края на войната, бяха разменени за 55 руски военнопленници и политически затворници, включително личния приятел на Путин, проруския украински олигарх Виктор Медвечук.

Заслужава да се отбележи моментът, в който Русия проявява явна готовност да участва в най-големия обмен на военнопленници от началото на войната и в първия обмен от близо пет месеца насам. Представителят на украинския Координационен щаб за третиране на военнопленници Петро Яценко заявява на 17 ноември 2023 г., че Русия е въвела замразяване на обмена на военнопленници през лятото на 2023 г. по неуточнена причина.

Както ISW неотдавна съобщи, през последните няколко седмици имаше няколко инцидента, при които руските сили използваха украински военнопленници в явно нарушение на Женевската конвенция за военнопленниците, включително използване на батальон от бивши украински военнопленници в активни бойни действия, използване на украински военнопленници като жив щит и екзекутиране без съд и присъда на предали се украински военнопленници.

Възможно е руското ръководство да е решило да извърши такава голяма размяна на военнопленници в този момент, за да подкопае съобщенията за руски злоупотреби с украински военнопленници и да представи Русия като заинтересована да действа в рамките на международното право и норми. ISW често е оценявала, че висшите руски служители често са силно заинтересовани да представят Русия като страна, която се придържа към хуманитарни и други правни насоки, и моментът на този обмен на военнопленници може да е част от тези по-широки информационни усилия.

Украинският министър-председател Денис Шмихал заяви на 3 януари, че Украйна планира да увеличи производството на отбранителната си индустриална база (ОИБ) шест пъти през 2024 г.

Шмихал повтори изявлението на украинския президент Володимир Зеленски от 27 декември, че производственият военен капацитет на Украйна се е утроил през 2023 г. в сравнение с 2022 г., и подчерта значението на допълнителните безпилотни летателни апарати, снаряди, боеприпаси и бронирани машини за украинските сили.

Шмихал заяви, че украинското правителство е отпуснало над 760 млрд. гривни (около 20 млрд. долара) за плащания на военнослужещите и над 265 млрд. гривни (около 7 млрд. долара) за закупуване, производство и ремонт на оръжия през 2024 г.

Шмихал също така се застъпи за докладвания от Запада план за използване на замразени руски активи за финансиране на бъдещото възстановяване на Украйна.

Коментарите на Шмихал идват след няколко дни на мащабни руски удари, за които се съобщава, че са насочени предимно към обекти на украинската отбранителна индустрия и военна инфраструктура.

ISW по-рано оцени, че съобщените руски удари срещу украински промишлени съоръжения вероятно целят да попречат на Украйна да развие ключов капацитет за поддържане на операции за по-дълго военно усилие.

Украинският външен министър Дмитрий Кулеба обяви на 3 януари, че Съветът НАТО-Украйна (НУК) ще проведе извънредно заседание в отговор на неотдавнашните масирани въздушни удари на Русия срещу Украйна.

Кулеба нарече предстоящата среща "знак за евроатлантическо единство пред лицето на руския терор" и отбеляза, че укрепването на противовъздушната отбрана на Украйна ще бъде една от ключовите теми на срещата.

За пръв път НУК се събра на 29 ноември 2023 г., за да обсъди пътната карта за пълна оперативна съвместимост на Украйна с НАТО и стъпките за увеличаване на производството на оръжия и боеприпаси.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: