Отидете към основна версия

3 515 122

Мигрантите - оръжие на Кремъл за дестабилизиране на Европа?

  • русия-
  • европейски съюз-
  • мигранти-
  • африка-
  • либия-
  • владимир путин

От документите става ясно, че Владимир Путин планира сформирането на гранична полиция от 15 000 души - хора от бившите милиции в Либия, които да контролират миграцията към Европа

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Европейската агенция за гранична и брегова охрана Фронтекс е регистрирала през 2023 г. рекорден брой нелегални влизания в ЕС от 2016 г. насам. Използва ли Кремъл бежанците като оръжие за дестабилизиране на Европа?

Русия очевидно използва бежанците като „оръжие" срещу Европа и оказва влияние върху някои от основните бежански маршрути, пише британският „Телеграф", позовавайки се на тайните служби. Според данните Кремъл може да активизира още повече усилията си, насочени към дестабилизацията на Европа, използвайки за тази цел бежанските потоци.

От документите става ясно още, че Путин планира сформирането на гранична полиция от 15 000 души - хора от бившите милиции в Либия, които да контролират миграцията към Европа.

Либия е „изключително доходоносен район" - особено за руската паравоенна група „Вагнер", каза политологът Тарек Мегериси пред арабската телевизия „Ал Джазира", както информира T-online. Там те са създали мрежа, чрез която, наред с другото, биха могли да помагат за прехвърлянето на мигранти от Южна Африка или Бангладеш към Европа.

Защо ЦАР е толкова важна за Русия?

Сергей Суханкин, съветник по въпросите на международната политика, обяснява пред „Телеграф", че Русия изгражда нова военна база в Централноафриканската република (ЦАР), което може да подтикне още повече хора да тръгнат към Европа. Мигрантските маршрути са свързани тясно с районите, в който са активни руски паравоенни групировки като "Вагнер". Освен това разположението на Централноафриканската република е стратегическо - то осигурява достъп на руските паравоенни до Судан и в крайна сметка до контрабандния маршрут към Либия.

Данните на Европейската агенция за гранична и брегова охрана Фронтекс също показват, че броят на незаконните влизания в Общността през 2023 година е нараснал със 17% спрямо предишната година и е достигнал 380 000 души. Това е най-високият брой нелегални преминавания на границата след предишния бежански пик през 2015 година, допълва картината германският „Тагесшпигел". Най-много са били мигрантите от Сирия - 100 000 души, следвани от бежанците от Гвинея и Афганистан. 80 процента от новопристигналите са мъже, жените и децата са по десет процента.

В последния си анализ за рисковете Фронтекс предупреждава за увеличаващо се инструментализиране на мигрантите от страна на Русия. Уточнява се още, че периметърът на действие не се свежда само до източните граници на Общността, тъй като Русия може да използва за реализирането на плана и съюзниците си на юг и югоизток, става ясно още от публикацията на T-online.

Фронтекс: Путин изпраща мигранти до вратата на Европа

Във Фронтекс са на мнението, че руският президент изпраща „мигранти до вратата на Европа". Целта е дестабилизирането на ЕС или отделни страни членки, което застрашава поддържането на правото и реда или опазването на националната сигурност.

Източник от службите за сигурност е казал пред „Телеграф", че контролът над бежанските маршрути е свързан с ефективния контрол над изборите, тъй като "определен район може да бъде наводнен с мигранти и така да се повлияе на общественото мнение в решаващ момент. В тази връзка изданието припомня, че в много страни миграцията е основна тема за предстоящите избори за Европейски парламент.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 44 гласа.

Свързани новини