Отидете към основна версия

5 286 59

Има ли британски военни в Украйна и какво правят те там?

  • украйна-
  • войници-
  • русия-
  • нато-
  • великобритания-
  • германия-
  • война-
  • зсу-
  • таурус-
  • британци-
  • олаф шолц

Германия казва, че Великобритания подкрепя Украйна "на място". Но за какво става дума и какво точно правят британците?

Снимка: БГНЕС/ EPA

"Става дума за оръжие с много голям обсег. Като това, което британците и французите правят за насочването на тези оръжия, не може да бъде направено от Германия. Всеки, който се е сблъсквал с тези системи, е наясно с това." Думите са на германския канцлер Олаф Шолц. Дали от тях следва, че контролирането и насочването на въпросните оръжия трябва да се извършва на място в Украйна, както и - че Великобритания и Франция правят това?

При всички положения изказването предизвика остри реакции, пише АРД. Миналия уикенд към това се прибави и изявлението на инспектора от военновъздушните сили Инго Герхарц от подслушаната среща на висши офицери от Бундесвера: "Когато ни питат за методите на доставка (на крилати ракети - б. ред.), знам как го правят британците. Те винаги ги транспортират в бронирани автомобили Ridgeback. Имат и хора на място".

Критики от Обединеното кралство към Германия

Германското правителство трябваше да признае автентичността на записа, като паралелно се опита да омаловажи разпространяването на съдържанието му като руски опит за разединяване на съюзниците от НАТО, а реакциите в Обединеното кралство бяха разнопосочни, посочва АРД.

Бившият началник на Генералния щаб на армията Ричард Данат заяви, че никой не бива да коментира присъствието на британски военнослужащи в Украйна. Вестник "Таймс" цитира бившия министър на отбраната Бен Уолъс, който критикува германската уязвимост пред руското разузнаване и казва, че Берлин не е "нито сигурен, нито надежден". По думите на депутата от британската консервативна партия Тобаяс Елууд германският канцлер очевидно се е коцентрирал повече върху политическото си оцеляване, отколкото върху онова, което е най-добре за Европа.

Реакцията на британското правителство бе по-сдържана. Премиерът Риши Сунак заяви, че е работа на Германия да разследва случая с изтичането на поверителния разговор.

"Ограничен британски контингент"

Още на 27-и февруари говорителят на Сунак каза следното: "Що се отнася до ограничения брой военни, които сме предоставили в подкрепа на Украйна на място, нямаме никакви планове за по-широко военно присъствие". Това бе реакция на думите на Еманюел Макрон, който коментира потенциалното изпращане на европейски войски в Украйна.

За този "ограничен брой военни" не се знае почти нищо. През април 2023-а година британският "Гардиън” съобщи, че според изтекли американски документи в Украйна са били изпратени най-много 50 британски войници, припомня АРД. Тогава Лондон не направи официален коментар по темата, а само отбеляза, че в изтеклите данни от САЩ е имало и много неточности.

По-рано - в края на декември 2022-а - от Лондон обясниха, че през тази година след началото на войната два пъти са били изпращани британски военни в Украйна. Целта е била да помогнат при евакуирането на служителите на британското посолство в Киев. През април 2023-а депутат от консервативната партия потвърди това, като добави, че британски военни са помагали и в обучението на украински бойци.

Мисията за обучение на украински войници "Орбитал" продължава

В разпространено през юли 2023-а година съобщение на британския парламент за оказваната военна подкрепа на Украйна се казва, че Великобритания продължава мисията си с наименование "Орбитал" за обучение на украински войници, започнала през 2015-а година след анексирането на Крим. В съобщението от 2023-а година се посочва, че мисията вече включва и подготовка на медицински персонал.

Изявления за това как точно британците си сътрудничат с украинските въоръжени сили при разполагането на крилати ракети "Storm Shadow" обаче няма. Не е ясно дали украинските въоръжени сили са били обучени да използват "Storm Shadow" в рамките на подготовката, която са преминали в Обединеното кралство, или британските сили играят активна роля на място. Вторият вариант повдига деликатния въпрос дали и до каква степен държава от НАТО участва в активни бойни операции. Това е и основният аргумент на Шолц срещу доставките на "Таурус" от Германия, припомня АРД.

Още искания към Шолц за "Таурус"

В момента германският министър на отбраната Борис Писториус се опитва да гарантира, че Германия продължава да е надежден съюзник в Алианса. Той бил разговарял в понеделник с колегите си от съюзническите държави и не бил установил спрямо Германия да се проявява недоверие или разразнение, пише АРД.

Все пак Лондон поне публично се въздържа да обвини Германия в разкриването на тайни на съюзник от НАТО. Вместо това говорителят на Сунак демонстративно избегна въпроса за доверието - и се възползва от възможността отново да призове канцлера да преразгледа решението си за "Таурус".

Автор: Яспер Щайнлайн (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 23 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: