Украйна е изправена пред колапс, ако Конгресът на Съединените щати не вземе решение да удължи военната и икономическа помощ за Киев, пише в. The Washington Post, позовавайки се на американски служители.
Официални лица на САЩ чертаят мрачни сценарии в Украйна, ако военната помощ, поискана от президента Джо Байдън, не се осъществи, включително катастрофален срив на украинските линии на фронта и масивни човешки жертви.
Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс предупреди, че при липса на помощ от САЩ териториалните загуби за Украйна тази година ще бъдат „значителни“ и че времето изтича.
Надявайки се да запазят обществения фокус върху Конгреса, служители на администрацията отказаха открито да говорят за алтернативни реалности за Украйна. Но те ясно осъзнават, че перспективите пред Киев са изключително мрачни.
Украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че намаляващите доставки за противовъздушната отбрана правят редовните въздушни атаки на Русия по-смъртоносни. На фронтовата линия войските разпределят артилерийски снаряди.
Съединените щати са най-големият военен поддръжник на Украйна. Докато Европа се надпреварва да увеличи производството, тя е предоставила само една трета от снарядите, които обеща за тази година.
Междувременно Русия, в допълнение към огромното си предимство в човешката сила, наводнява Украйна с дронове и е на път да произведе 2,7 милиона снаряда, според Олха Стефанишина, вицепремиер на Украйна за европейската и евроатлантическата интеграция. „Устойчивостта на Украйна не трябва да се приема за даденост“, казва тя.
Украинците не успяха да постигнат целта си миналата година да застрашат сухопътния коридор на Русия към окупирания Крим, а преди седмици загубиха град Авдеевка след тежки боеве.
Дори когато Русия е изправена пред огромна мрежа от западни санкции, нейният президент Владимир Путин успя да насочи ресурси към производството на снаряди, танкове и друга техника. Той също така убеди съюзниците си Иран и Северна Корея за доставки на оръжие.
Руските въздушни атаки също ще вземат все повече жертви. Украински политици са казали на европейски и американски служители, че боеприпасите за някои от техните системи за противоракетна отбрана може да свършат до края на този месец. Украйна се опитва да сваля 4 от всеки 5 изстреляни ракети, но ако не получи боеприпаси, скоро ще може да сваля само 1 от 5. А това ще има пагубни последици в големите гъсто населени градове.