Изтеглянето на руските войски от Азербайджан е признак за слабостта на Руската федерация. Това се казва в статия на Foreign Affairs.
Изданието припомня, че на 17 април колона от руски танкове и камиони премина през редица азербайджански градове, напускайки Нагорни Карабах, високопланинска територия в центъра на Южен Кавказ, за която Азербайджан и Армения се бият повече от три десетилетия. От 2020 г. руските миротворци са там. Сега руското знаме, което се вееше над военната база в региона, беше свалено.
„Въпреки че изненада мнозина, оттеглянето на Русия допълнително консолидира смяната на властта, която започна в края на септември 2023 г., когато Азербайджан завзе територията и принуди масовото изселване на около 100 000 карабахски арменци почти за една нощ, докато руските войски стояха настрана“, се казва в статията.
Авторите посочват, че Азербайджан, авторитарна страна, се е превърнала в мощен играч със значителни петролни и газови ресурси, силна армия и доходоносни връзки както с Русия, така и със Запада. Междувременно две други страни в региона, Армения и Грузия, преживяват свои собствени тектонични промени. Армения, традиционен съюзник на Русия, все повече се обръща към Запада.
Припомняме, че Нагорни Карабах е международно признат за част от Азербайджан. Русия, която действаше на място като "миротворец", не направи нищо, за да помогне на арменците. По-късно премиерът на Армения Никол Пашинян призна, че страната му е допуснала стратегическа грешка, разчитайки на закрила от Москва.