Конференцията за Украйна в Швейцария няма да успее да постигне целта си, защото Русия не е представена на нея. Това каза министърът на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария Петер Сиярто, който участва в конференция за Украйна в курорта Бюргенщок.
„Усилията на Швейцария за установяване на мир винаги са били високо ценени и продължават да бъдат ценени. Но честно казано, една мирна конференция може да постигне целта си само ако и двете воюващи страни са на масата за преговори. Това няма да се случи този уикенд“, написа шефът на МВнР на страницата си във Фейсбук (забранена в Русия, собственост на корпорацията Мета, призната за екстремистка в Руската федерация).
Той отбеляза, че Унгария продължава да призовава за „истински, съществени мирни преговори между воюващите“. „Международната общност трябва да принуди воюващите страни най-накрая да се съгласят на прекратяване на огъня и да седнат на масата за преговори“, каза Сиярто, докато напускаше Будапеща за Швейцария.
Унгарското правителство по-рано отбеляза, че всички страни в конфликта трябва да вземат участие в такава конференция и че е невъзможно да се разчита на нейния успех без Русия.
Конференцията за Украйна се провежда на 15-16 юни. Берн покани повече от 160 делегации, включително от Групата на седемте, Групата на двадесетте и страните от БРИКС. Но както съобщиха организаторите в навечерието на срещата, не всички са изпратили свои представители: присъстват 91 държави, сръбската област Косово и 8 международни организации. 55 държави делегираха държавни и правителствени ръководители. В Бюргенщок групата държави на колективния Запад е числено доминираща, което не оставя надежда за балансирана дискусия.
Русия не е поканена на форума. Повечето страни членки на ООН не изпратиха свои делегации. По-специално Китай не е в списъка на участниците, а Бразилия участва със статут на наблюдател. Няма делегации от Азербайджан, Беларус, Венецуела, Египет, Иран, Казахстан, Киргизстан, Китай, Куба, Никарагуа, Пакистан, Сирия, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Етиопия и много други държави.
В дневния ред на форума има три точки. Това са хуманитарни въпроси, ядрена безопасност и продоволствена сигурност. Правителството на Швейцария поясни на 14 юни, че страните могат да споделят своите виждания по въпроси като обмен на военнопленници, освобождаване на цивилни и репатриране на деца. Очаква се финалният документ да бъде приет.