Отидете към основна версия

3 089 57

Зад Океана! Битка с Камала Харис би била политическо самоубийство за всеки демократ

  • камала харис-
  • джо байдън-
  • доналд тръмп-
  • демократическа партия-
  • републиканска партия

Ще се осмели ли някой от Демократическата партия да застане срещу Камала Харис?

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Началото на предизборната кампания на вицепрезидентката на САЩ Камала Харис, която след оттеглянето на кандидатурата на президента Джо Байдън е напът да си осигури подкрепата на мнозинството делегати на националния конгрес на Демократическата партия, е централна тема в световния печат днес. Западни издания коментират, че за всеки член на партията би било "политическо самоубийство", ако застане срещу нея в надпревара за претендентската номинация за изборите на 5 ноември, като в същото време оценяват шансовете ѝ срещу кандидата на републиканците - бившият президент Доналд Тръмп.

"Политическо самоубийство": Ще се осмели ли някой демократ да застане срещу Камала Харис?", пита в заглавие британският в. "Индипендънт". Би било „политическо самоубийство“ друг демократ да се изправи срещу Харис, която действа бързо, за да привлече делегатите на конгреса на Демократическата партия към кампанията си за Белия дом, след като в неделя президентът Джо Байдън се оттегли и ѝ даде подкрепата си, пише изданието, като определя решението на държавния глава да преустанови своята кампания за преизбиране като "сеизмично". "В часовете след изявлението на Байдън Харис се възползва от предимството, което получи, и заяви, че приема подкрепата му и ще се бори за победа над Тръмп, допълва "Индипендънт".

Анализаторът от американския в. "Вашингтон пост" Фил Бъмп сравнява по няколко точки шансовете на настоящата вицепрезидентка на САЩ срещу бившия президент на страната. Първата от тях е възрастта.

"Почти веднага след като президентът Байдън обяви решението си да се оттегли, някои от по-умерените му поддръжници започнаха да разработват нова линия на атака срещу кандидата на републиканците Тръмп. Можете ли да пренебрегнете факта колко стар всъщност е този човек?", пише Бъмп за 78-годишния Тръмп, като отбелязва, че паралелът с критиките към възрастта на 81-годишния Байдън е "неизбежен, но не и погрешен".

Сега Тръмп се превръща от (относително) младия претендент в (очевидно) стария - дори ако човекът, срещу когото се изправи през ноември, в крайна сметка не е (относително) сприхавата вицепрезидентка Харис, отбелязва още анализаторът на "Вашингтон Пост". Тръмп вече би се конкурирал със съперник, който е с две десетилетия по-млад от него - Харис е на петдесет и девет години, и няма същата склонност към грешни ходове и лутания, отбелязва Бъмп, коментирайки, че сега бившият президент ще бъде този, чиято гъвкавост на ума ще бъде оценявана.

Ако Камала бъде кандидатът на демократите, то тазгодишните избори ще бъдат огледално отражение на 2016 г. и по отношение на разпределението на половете между партиите. Значителна част от опозицията срещу кандидатурата на Хилари Клинтън, която се конкурираше с Тръмп преди осем години, се коренеше в сексизма, посочва коментаторът на "Вашингтон пост", отбелязвайки, че това "почти сигурно ще бъде фактор и в опозицията срещу Харис".

"Пейзажът обаче се е променил. Харис пое водеща роля в усилията на администрацията да защити правото на аборт, чиято отмяна от Върховния съд се дължи пряко на Тръмп. По очевидни причини много гласоподаватели ще я намерят за по-симпатична по тази линия от бившия президент", заключава Бъмп, според когото "един от подценяваните аспекти на американската демография е, че по-младите американци са по-скоро азиатци, чернокожи, латиноамериканци или от смесена раса" и съответно със своите карибски и южноазиатски гени Харис е олицетворение на "нарасналото разнообразие сред гражданите на САЩ".

Друг американски вестник - "Ню Йорк Таймс", акцентира върху подкрепата, която Камала Харис получи от бившата председателка на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ Нанси Пелоси - една от най-влиятелните фигури в Демократическата партия. "Докато Пелоси подкрепи Харис вчера, двамата водещи демократи в Конгреса - Чък Шумър и Хаким Джефрис (съответно лидери на мнозинството в Сената и на малцинството в Камарата на представителите - бел. ред.) , бяха сред малцината, които се въздържаха, отбелязва изданието, като обръща внимание на факта, че Харис бързо е обединила демократите в своя полза.

Никълъс Нехамас и Кейти Глуък пишат в "Ню Йорк Таймс", че демократите са нетърпеливи новата кандидатка за президент на партията да разгърне атаката срещу Тръмп по въпроси, в които "тя се вписва по-естествено от Байдън", като например правото на аборт и върховенството на закона. "От самото начало на злополучната кандидатура за преизбиране на президента Байдън демократите се опитваха да представят надпреварата като избор между две коренно различни визии, а не като референдум за възрастта и способностите на Байдън", посочват авторите в "Ню Йорк Таймс".

Сега обаче, когато той се оттегли, а вицепрезидентката му се устреми към номинацията, партията ѝ вижда нови възможности да насочи вниманието на обществеността към уязвимостта на бившия президент Тръмп по ключови за избирателите въпроси, допълва изданието. Демократите се надяват, че прокурорката по професия може да предложи на гласоподавателите ярък контрапункт и да използва аргументи, с които осемдесет и една годишният Байдън няма допир, като се започне от възрастта и се стигне до значението на личността в политиката, смята изданието.

Американският в. "Уолстрийт Джърнъл" отбелязва силния предизборен старт на Камала Харис, получила подкрепата на делегатите на Демократическата партия от щати като Флорида, Северна Каролина и Тенеси - "едно силно представяне, което ѝ дава преимущество пред евентуалните партийни претенденти".

И според британския в. "Гардиън" Харис се доближила вчера до президентската номинация на Демократическата партия, най-вече благодарение на подкрепата на Пелоси. "Макар че номинацията на Харис все още трябва да бъде официално потвърдена от делегатите на демократите на или преди националния им конгрес в Чикаго следващия месец, „официалната, лична и политическа подкрепа“ на Пелоси (както самата тя заяви), на практика разчиства пътя на вицепрезидентката", посочва "Гардиън".

Подкрепата на "изключително влиятелната ветеранка от Демократическата партия" даде значителен тласък на кампанията на Харис и разсея съмненията, породени от мълчанието на някои партийни старейшини (поне към вчера вечерта), че издигането ѝ все още не е окончателно решено, заключава британското издание.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 32 гласа.

Свързани новини