Непосредствено преди началото на Националната конвенция на Демократическата партия, на която Камала Харис и Тим Уолц официално ще приемат номинациите за президент и вицепрезидент, двамата направиха кратка обиколка с автобус в Пенсилвания. Щатът е ключов за изхода от президентските избори през ноември.
Както „Ню Йорк Таймс“ отбелязва, за Харис е изключително важно да не повтаря грешката на Хилари Клинтън, която през 2016 година концентрира кампанията си в големите градове там - Филаделфия и Питсбърг. От години демократите не успяват да спечелят подкрепата на белите избиратели от малките населени места, а с избора на Тим Уолц за кандидат за вицепрезидент и обиколките в по-малки общини се надяват да си отвоюват поне част от тези избиратели от републиканците.
Харис води пред Тръмп, но нищо още не е решено
Според последните социологически проучвания на ABC News,Washington Post/Ipsos на национално ниво Харис води пред опонента си Доналд Тръмп с 51 на 45 процента. Заради особеностите на американската избирателна система обаче решаващи ще са изборите в няколко щата, за които все още не е ясно дали мнозинството от избирателите ще подкрепи републиканския или демократическия кандидат. Според последно проучване на „Ню Йорк Таймс“ и „Сиена“ Харис води пред Тръмп в Аризона, Мичиган, Пенсилвания и Уисконсин. Ако спечели в тези четири щата, ще спечели и изборите. Ако загуби дори един от тях - надпреварата ще е изключително оспорвана.
Аризона, Мичиган, Пенсилвания и Уисконсин - в тези щати и двете основни партии са концентрирали кампаниите си. И докато републиканците разчитат на нападки и критики, вързани с биографията на Харис, демократите смятат, че държат в ръката си коз - той се казва Тим Уолц.
Съвсем очевидно е, че Уолц се наслаждава на ролята си като „подгряващ“ кандидатурата на Харис, коментира АРД. „Тя върна обратно състраданието, почтеността, хумора и радостта“, заяви губернаторът на Минесота пред събралото се множество в Аризона.
„Зареден съм с надежда“
По време на обиколките си из страната, Харис и Уолц срещат възхитени избиратели като Шантал и Данши. Двете млади жени от Аризона водят дъщерите си, за да видят потенциалната първа жена президент на САЩ. И те не са единствените – на много места се усеща подем, коментира германската обществена медия АРД и дава пример с предизборно събрание в Глендейл.
„Видът на толкова много хора ме зарежда с енергия и надежда. Исках да съм сред тези, които споделят същите ценности като мен. И тези хора ми дадоха надежда“, казва Сурани, който е дошъл на предизборното събития заедно с малкия си син. За много от събралите се в Глендейл темата за абортите в САЩ е ключова. Защото републиканците в Аризона искат да ги забранят след 15-ата седмица на бременността. Демократите пък искат това право да е гарантирано до 24-тата. За Сузан това е важно: дори тя да няма повече деца, иска внучките ѝ да се ползват със същите права, с каквито се е ползвала и тя.
За Джо Байдън събралите се в Аризона казват само хубави неща, пише още АРД в своя репортаж. „Обичаме го“, казват Евелин и Мелиса, които допълват, че се гордеят с решението му да се оттегли. „Другият никога не би направил това“, казват те. След оттеглянето на Байдън Доналд Тръмп стана най-възрастният кандидат за президент на водеща партия в историята на САЩ.
Демократите трябва да поддържат ентусиазма жив
През 2020 година Байдън спечели изборите в Аризона с около 10 хиляди гласа. Доскоро Тръмп водеше в сегашната надпревара. Но сега Харис го изпреварва в проучванията. Тя върна в играта и други щати, които в последните месеци бяха считани за по-скоро загубени - например Джорджия, където социолозите предвиждат оспорвана битка между нея и Тръмп. Затова екипът на Харис ще продължава да се опитва да мобилизира възможно най-много избиратели и да поддържа ентусиазма им жив. Под мотото: „Когато се борим - побеждаваме!“.
Катрин Бранд ARD | Александър Детев редактор